به گزارش طلوع کرمانشاه؛ استان کرمانشاه از ماه‌ها پیش مُهیّای برگزاری بزرگ‌ترین همایش معنوی جهان اسلام شده و اکنون خادمان حسینی برای استقبال و میزبانی از زائران اربعین لحظه شماری می‌کنند.

میزبانی و پذیرایی شایسته از زائران اباعبدالله الحسین (ع) از گذشته تا به امروز افتخار شیعیان و دوستداران خاندان عصمت و طهارت (ع) بوده است و از سالهای اخیر همزمان با شروع همایش میلیونی اربعین در عراق، خدمت رسانی به زُوار در قالب موکب‌های پذیرایی و اسکان، رنگ و بوی دیگری به خود گرفت.

برپایی موکبها برای پذیرایی از زائران اربعین از مهمترین برنامه‌های ستاد اربعین است و خادمان حسینی از سر عشق و دلدادگی به اهل بیت (ع) با شور و اشتیاقی وصف ناشدنی در موکبها فعالیت می‌کنند.

علی اصغر جانجانی مسئول موکب نوکران کرمانشاهی در گفت‌وگو با طلوع کرمانشاه از حال و هوای این روزهای موکبها می‌گوید.

 جانجانی با اشاره به فعالیت موکب نوکران کرمانشاهی برای خدمت رسانی به زُوار اظهار داشت: در کنار قبایل مختلف عراقی، موکبهای ایرانی کار خدمت رسانی به زائران را از سال ۹۲ و ۹۳ به طور علنی آغاز کردند و آن زمان جای خالی کرمانشاهی‌ها در این عرصه را احساس کردیم.

وی گفت: از سال ۹۳ تعدادی از هیئتی‌های استان برای ایجاد موکب‌های پذیرایی  در شهرهای نجف و کربلا و مسیر کرمانشاه تا کربلا اقدام کردند و مجموعه موکبهای نوکران کرمانشاه نیز از سال ۱۳۹۴ کار خود را آغاز کرد.

جانجانی از استقرار دستگاه‌های نانوایی اتوماتیک برای تامین نان مورد نیاز زائران اربعین به همت موکب نوکران کرمانشاهی خبر داد و افزود: استقرار دستگاه نانوایی اتوماتیک در کربلا بسیار مورد توجه قرار گرفت و سال گذشته به فاصله ۵۵۰ متری حرم حضرت عباس (ع) توانستیم با استقرار نانوایی اتوماتیک، خدمات شایسته‌ای به زائران ارائه دهیم و برای امسال نیز برنامه‌های ویژه‌ای تدارک دیدیم و مهم‌ترین هدف در ارائه خدمت به زائران، پذیرایی از تعداد بالای زائران و کیفیت و سلامت غذا است.

وی گفت: مرز خسروی آبروی کرمانشاه است و درصدد راه اندازی یک موکب با امکانات لازم از جمله نانوایی اتوماتیک برای خدمت رسانی شایسته به زائران هستیم و امیدواریم کرمانشاه به جایگاه اصلی خود در پذیرایی از زُوار بازگردد.

جانجانی با بیان اینکه خدمت رسانی به زائران بعد از مراسم اربعین نیز ادامه می‌یابد، گفت: اولویت ما با زائران پیاده‌ای است که در حال حرکت هستند.

وی گفت: شایسته است قدردان زحمات آقای امیری از انجمن صنفی کارخانجات آرد استان برای کمک و همراهی در بحث خدمت رسانی به زُوار باشیم.

حسین مسکنه، خادم موکب نوکران کرمانشاهی نیز به طلوع کرمانشاه می‌گوید: امسال با توجه به توصیه‌های مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت ورود به مسائل فرهنگی؛ کمیته فرهنگی موکب نوکران کرمانشاهی جهت بهره‌وری بهتر از ظرفیت همایش بزرگ اربعین حسینی؛ اقدام به تهیه بروشورهایی با موضوعات فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، مهدویت و پزشکی، احکام نمود که ان شاءالله در ایام اربعین با تیراژ بالا در بین زائران توزیع خواهد شد.

وی بیان کرد: شایسته است از جناب آقای پروفسور علی کرمی از دانشمندان مطرح کشورمان و حوزه علمیه کرمانشاه که ما را در تهیه این بروشور کمک کردند، تشکر کنیم

مسکنه همچنین بیان کرد: موکبهای بسیاری در مسیر تردد زوار اربعین از ورودی استان تا مرز خسروی لحاظ شده است.

وی بیان کرد: پخت و توزیع نان و غذا توسط موکب نوکران کرمانشاهی در ۵ موکب شامل مرز خسروی، نجف، مسیر پیاده روی عمود ۱۱۸۰، کربلا شارع العباس، عمود ۱۴۳۹ کربلا خیابان علقمی انجام می‌شود و شماره حساب ۶۲۷۳۸۱۱۰۸۹۱۲۹۵۸۶ نیز جهت دریافت نذورات و کمکهای نقدی اعلام می‌گردد.