وی در ادامه به وجود ۴۲۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده در استان کرمانشاه اشاره کرد و گفت: کرمانشاه رتبه دوم وجود بناهای فاخر باستانی را در کشور دارد که با انعقاد تفاهم نامه ای که امروز(شنبه) با دانشگاه ساپینزا خواهیم داشت، مطالعات تکمیلی بخشی از آثار ارزشمند استان همچون معبد آناهیتا، کاخ فیروزآباد، زیج منیژه، و …که در مسیر محور ساسانی هستند را انجام خواهیم داد.

قادری در ادامه بابیان اینکه این گروه بازدیدی هم از کتیبه ۴۰۰۰ ساله تخریب شده در شهرستان ثلاث باباجانی خواهند داشت، عنوان کرد: از آنجایی که این اثر مهم تاریخی طی ماه‌های گذشته توسط افرادی که واقف به اهمیت آثار تاریخی نیستند تخریب شد، بنابراین این گروه بازدیدی از آن خواهند داشت و به مستندنگاری آن می پردازند.

وی تاکید کرد: باتوجه به اینکه تکه‌های تخریب شده این اثر در اختیار میراث فرهنگی استان قرار دارد، امکان مرمت آن وجود دارد و در این زمینه وزیر میراث فرهنگی هم اخیرا دستور داده که برای مرمت این اثر تیمی مرمت کار به استان اعزام شود.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه در ادامه حفاظت از آثار تاریخی را مسئولیتی همگانی دانست و گفت: اخیرا با سازمان های مردم نهاد، نیروهای نظامی و انتظامی و شورای تامین استان رایزنی هایی داشته ایم تا از این پس در بحث حفاظت از آثار تاریخی که در مناطق دورافتاده استان قرار دارند، از همکاری آنها استفاده کنیم.

وی یادآورشد: وجود آثار تاریخی متعدد در کشور ما باعث شده از دیرباز تاکنون شاهد تخریب این آثار از سوی افراد سوداگر باشیم، در این راستا نیاز است تا رسانه ها در بحث فرهنگ سازی تلاش بیشتری داشته باشند/ایسنا