وی در ادامه در خصوص نحوه فعالیت ویروس هپاتیت B در بدن، گفت: پس از ورود ویروس به درون بدن و پس از یک دوره نهفتگی، علایمی شبیه سرماخوردگی مانند ضعف، خستگی، احساس کسالت، بی‌اشتهایی، تب، درد عضلانی، التهاب مفاصل و بثورات پوستی ممکن است در فرد ایجاد شود.

خاصی افزود: پس از مدتی با بهبود علائم مقدماتی، مرحله دوم علایم به صورت بروز زردی به همراه تیره‌رنگ شدن ادرار یا کمرنگ شدن مدفوع بروز می‌کند و بعد از این مرحله بیمار وارد مرحله نقاهت می‌شود که دوره بی علامتی بیماری است، اما بیمار قابلیت انتقال ویروس به دیگران را دارد.

وی تصریح کرد: بیماری هپاتیت B در بیشتر مبتلایان تا پایان عمر به همین شکل باقی می‌ماند، اما در درصدی از بیماران این بیماری منجر به نارسایی کبد شده و در تعداد کمی هم منجر به سرطان کبد می‌شود که طبیعتا کُشنده خواهد بود.

رییس گروه بیماری‌های واگیر استان کرمانشاه یادآور شد: بطور معمول کودکان مبتلا علائم خفیف‌تری را بروز می دهند و بیشتر بدون علامت هستند.

خاصی استفاده از سرنگ مشترک جهت تزریق، خالکوبی و تاتو کردن یا سوراخ کردن گوش با وسایل آلوده، استفاده از مسواک یا تیغ ریش‌تراشی آلوده به ویروس و فرورفتن اتفاقی سوزن آلوده به ویروس در بدن را از جمله راه‌های انتقال ویروس هپاتیت B عنوان کرد.

وی یادآور شد: ویروس هپاتیت B در ترشحات بدن از قبیل بزاق، مایع منی و ترشحات مهبل وجود دارد  وعدم رعایت اصول صحیح فعالیت جنسی و یا بی بندوباری جنسی می‌تواند موجب انتقال این ویروس شود.

وی همچنین انتقال از طریق مادر آلوده به نوزاد را از جمله دیگر راه‌های انتقال این ویروس عنوان کرد وافزود: در حال حاضر این شیوه انتقال، مهمترین راه انتقال بیماری هپاتیت B در ایران است.

خاصی در ادامه بهترین راه مقابله با بیماری هپاتیت B  را تزریق واکسن عنوان کرد و افزود: در حال حاضر واکسیناسیون تمام نوزادان و افراد در معرض خطر انجام می‌شود.

وی افزود: جهت پیشگیری و کنترل بیماری هپاتیت B در استان اقدامات لازم مبتنی بر دستور العمل کشوری و زیر نظر مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت در خصوص آموزش، شناسایی و مراقبت، درمان و مهمتر از همه واکسیناسیون صورت می‌گیرد و سال گذشته در مجموع ۹۰ هزار و ۵۷۹ نفر در استان علیه این بیماری واکسینه شدند/ایسنا