حیدری بیان کرد: با توجه به قرارگیری در فصل سرد سال و فصل مهاجرت پرندگان وحشی و آبزی به استان، احتمال انتقال آلودگی توسط پرندگان مهاجر وجود دارد و بر همین مبنا با همکاری دستگاه های عضو ستاد آنفلوانزای استان به منظور اعلام آمادگی با موارد احتمالی رزمایشی با هدف افزایش توان و سرعت عمل دستگاه های تحت مدیریت پدافند غیرعامل استانداری انجام شد تا اقدامات کنترلی انجام گیرد.

وی افزود: تلفات دیده شده در فصل پاییز و همچنین در سطح واحدهای صنعتی مربوط به بیماری نیوکاسل است که البته این بیماری مشکلی از نظر بهداشت عمومی ندارد و قابل سرایت به انسان نیست.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور اداره‌کل دامپزشکی استان کرمانشاه با تاکید بر اینکه نتیجه نمونه برداری و آزمایش های انجام شده در سطح روستاها از نظر ابتلا به بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان منفی و از نظر بیماری نیوکاسل مثبت بوده، گفت: بیماری نیوکاسل از ۵۰ سال پیش در کشور مطرح بوده و هرساله سبب شده در فصل پاییز بر اثر ابتلا به این بیماری شماری از پرندگان از بین بروند.

جیدری عنوان کرد: مشکلی از نظر شیوع آنفلوانزای فصلی که امروز در جامعه برای انسان ها به وجود آمده وجود ندارد و مردم با آسودگی خاطر گوشت مرغ مصرفی را از مراکزی که در کشتارگاه ذبح شده و تحت نظر دامپزشکی بسته بندی و در مراکز مجاز در سطح شهر عرضه می شود، تهیه کنند.

وی گفت: مردم گوشت مرغ را از مراکز عرضه کننده مرغ زنده در سطح شهر خریداری نکنند زیرا امکان انتقال شماری از بیمار های مشترک میان انسان و حیوان وجود دارد/مهر