رسول خضری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس،درباره مشکلات بودجه ۹۹ در حوزه اجتماعی گفت: در مباحث اجتماعی برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان ۶ هزار میلیارد تومان و برای طرح طبقه‌بندی مشاغل ۲ هزار میلیارد تومان اختصاص داده شده است. در بحث جاری و دستمزدها هم در بودجه ۹۹ یک ریال را از محل فروش نفت ندیده‌اند و این موضوع مشکلات جدیدی به وجود می‌آورد.

 

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس ادامه داد: درآمدهای ناشی از مالیات سال ۹۸-۹۹ دولت هزار میلیارد تومان بود در حالی که در لایحه بودجه سال آینده ۱۶۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. البته افزایش حقوق و دستمزد سال ۹۹ هم ۱۵ درصد در نظر گرفته شده که طنز تلخی است و افزایش حقوق و دستمزد باید متناسب با تورم باشد.

 

خضری توضیح داد: تورم امسال ما بین ۴۲ درصد تا ۶۲ درصد بود که این میزان تورم ناشی از افزایش دلار بود. تورم ناشی از افزایش نرخ بنزین ۲ ماه آینده نمود می‌یابد که قطعاً تا ۸۰ درصد هم بالا می‌رود.

 

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس خاطرنشان کرد: بنابراین طنز تلخی در بحث تناسب بین افزایش حقوق و تورم دیده می‌شود. این طنز به کاریکاتوری می‌ماند که همه اجزای آن وجود دارد ولی تناسبش به هم خورده است؛ یعنی آن تصویر دست و پا و سر و گردن دارد، ولی اجزایش متناسب نیست.

 

اصلاح نرخ بنزین دغدغه مردم است

 

نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: از آنجا که بحث بودجه در خصوص حامل‌های انرژی و خصوصاً نرخ بنزین باید اصلاح شود، می‌کوشیم در کمیسیون تلفیق بودجه ۹۹ مجلس آن را اصلاح کنیم، چرا که دغدغه اصلی مردم است.

 

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: تلاش‌مان بر این است که همان طرح دوفوریتی قیمت بنزین را بر مبنای ۱۵۰۰ تومان و به صورت تک‌نرخی اعمال کنیم، چرا که بنزین دونرخی فسادآور است و کارت سوخت باید جمع شود/اعتماد آنلاین