رضایی افزود: در روش اول به وسیله تنها و یک چیز سنگین مانند آجر به این سرعت را به دو را در گره زده و از بالا اجرا در دودکش ها کرده تا از باز بودن دودکش اطمینان پیدا شود.

به گفته این مسئول: در روش دوم با استفاده از شعله شمع و یا کبریت که درب خروجی پایینی دودکش قرار می‌گیرد و زاویه شعله اگر به سمت داخل دودکش روانه شد به این معنی است که دودکش مسدود نمی باشد.

رئیس سازمان آتشنشانی در خصوص نوع سوم بررسی لوله‌های بخاری گفت: لمس کردن لکه های بخار و احساس گرما از خروج گازهای سمی منواکسیدکربن اطمینان حاصل کرد.

وی در خصوص جنس لوله های بخاری توصیه کرد؛ به دلایل ایمنی تحت هیچ شرایطی از لوله‌های آکاردئونی (فنری) به دلیل درست چفت نشدن دودکش و دفرمه شدن آن به دلیل حرارت و گرما نباید استفاده شود.

رضایی اظهار داشت: بیشتری علت گازگرفتگی به دلیل مسدود بودن دودکش با استفاده از لوله های غیر استاندارد مانند لوله های آکاردئونی فنری و عدم جابجایی گاز و منواکسیدکربن بوده است.

وی برای پیشگیری از حادثه های گازگرفتگی بیان کرد: برای پیشگیری از حوادث گازگرفتگی باید از دودکش ها و لوله های استاندارد و از محیط هایی که در آن تبادل هوا صورت می‌گیرد استفاده شود و ادامه داد برای تبادل هوا با محیط بیرون بهتر است که درزهای درب و پنجره ها مخصوصاً در اتاق خواب مسدود نباشد.

این مقام مسئول در ادامه گفت: نحوه استفاده استاندارد لوله های بخاری باید به صورت سه برابری باشد یعنی به ازای هر یک متر لوله افقی ۳ متر لوله به صورت عمودی در دودکش باشد.

رضایی در خصوص موارد ایمنی استفاده از بخاریهای بدون دودکش عنوان کرد: در این نوع بخاری دو بحث انتشار گاز مونوکسیدکربن و انتشار گاز شهری قابل اشتعال است.

وی ادامه داد: در بخاریهای بدون دودکش سنسور وجود دارد که در صورت نشت گاز منواکسیدکربن اقدام به باز کردن گاز و خاموش کردن شعله می کند که همشهریان باید از وجود این سنسور و سلامت آن اطمینان حاصل داشته باشند.

رئیس سازمان آتشنشانی ادامه تاکید کرد: نکته مهمتر در این نوع بخاری ها حتی در صورت عدم نشت گاز منواکسید کربن با توجه به مصرف بالای اکسیژن در محیط است که احتمال خفگی در آن وجود دارد.

این مسئول در خصوص علائم گاز گرفتگی گفت: احساس تهوع، خواب آلودگی، گیجی، کرختی، بیهوشی و خفگی است که افرادی که دچار این علائم شدند سریعاً محیط را تخلیه و در معرض هوای تازه قرار گیرند و در حالت بیهوشی علاوه بر استنشاق هوای تازه انتقال فردی مراکز درمانی صورت گیرد.

رضایی در پایان گفت: در صورت بروز هرگونه حادثه و احتیاج به نیروهای امداد و نجات سازمان آتش نشانی از طریق تماس تلفنی با شماره ۱۲۵ درخواست خود را ارائه دهند/امید مهدوی