افزایش ذخیره کالاهای استراتژیک در استان کرمانشاه

رئیس سازمان صنعت, معدن و تجارت استان کرمانشاه با رد کمبود کالاهای اساسی در این استان گفت: ذخیره کالاهای استراتژیک در استان کرمانشاه افزایش یافته است.

محسن دارابی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به توزیع اقلام اساسی مورد نیاز مردم اظهار داشت: این کالاها همچنان با ارز ۴۲۰۰ تومانی ثبت سفارش می‌شوند و از طریق شبکه‌های توزیع سراسر کشور توزیع می‌شود و استان کرمانشاه نیز برابر سرانه جمعیتی از این کالاها بهره‌مند می‌شود.

وی با بیان اینکه برنج، شکر، روغن، گوشت قرمز و مرغ جزو اقلام اساسی هستند که هر چند وقت یک بار وارد بازار می‌شود بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون مقادیر بسیاری از این اقلام وارد بازار استان شده است و کالای کمیاب یا نایاب در استان وجود ندارد.

رئیس سازمان صنعت, معدن و تجارت استان کرمانشاه گفت: به‌طور طبیعی در برخی مواقع به‌دلایلی کمبود بسیار نامحسوسی در بازار اتفاق می‌افتد که در این شرایط از ذخایر استراتژیک که مقدار آن هم کم نیست برای کنترل بازار استفاده می‌شود.

رئیس سازمان صنعت, معدن و تجارت استان کرمانشاه با بیان اینکه غیر از اقلام ذکر شده چای نیز در سبد کالاهای اساسی وجود دارد افزود: در مقاطعی از زمان کاغذ A4 و خرما نیز به‌دلیل کمبود در بازار توزیع شده است.

دارابی عنوان کرد: فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای، تعاونی‌های مصرف در ادارات، ارگان‌ها و نهادهای دولتی، خرده‌فروشان مورد اعتماد و دارای پروانه کسب معتبر از مراکز توزیع اقلام اساسی هستند و با نصب بنر اطلاع‌رسانی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه سامانه‌های بسیار متعددی برای رصد بازار راه‌اندازی شده است گفت: سامانه رصد زنجیره کالا از مبدأ ورودی تا مصرف‌کننده، سامانه جامع انبارها که میزان موجودی انبارها و ذخیره‌سازی کالاها مشخص است و سامانه جامع تجارت از مهمترین این سامانه‌ها هستند.

رئیس سازمان صنعت, معدن و تجارت استان کرمانشاه با بیان اینکه علاوه بر این سامانه‌ها در استان کرمانشاه شبکه‌های توزیع مشخص نیز در استان وجود دارد افزود: به‌منظور نظارت و جلوگیری از کمبود در بازار از طریق شبکه‌های مطمئن به توزیع کالا پرداخته می‌شود.

افزایش قیمت خودسرانه قیمت‌ها پس از افزایش قیمت بنزین

جودکی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به اینکه بیشتر پرونده‌های تشکیل شده در حوزه گران‌فروشی و عدم درج قیمت است اظهار داشت: با وجود اعلام مکرر مبنی بر عدم افزایش قیمت برخی از اتحادیه‌ها و اصناف به صورت خودسرانه قیمت‌ها را افزایش داده‌اند که با آن‌ها برخورد قاطع می‌شود.

وی با بیان اینکه تلفن ۱۳۵ مکمل سامانه ۱۲۴ سازمان صمت است عنوان کرد: برخی از افزایش قیمت‌ها نیز مربوط به تغییر فصل است و بازرسان علاوه بر بازار در میدان تره‌بار نیز حضور دارند.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه افزایش قیمت بنزین بهانه‌ای برای افزایش قیمت در برخی کالاها بدون دلیل منطقی شده است گفت: هیچ قیمتی افزایش نداشته و در صورت مشاهده به شدت برخورد می‌شود.

وضعیت اقتصادی جامعه به‌ویژه اقشار آسیب‌پذیر و سودجویی عده‌ای از این آشفته بازار می‌طلبد مسئولان همت بیشتری برای تزریق کالا به بازار و نظارت و بازرسی به کار بگیرند که شاید روزهایی همچون یلدا به دلیل گرانی به خاطره‌ها نپیوندد