این کارشناس بهداشت اضافه کرد: گشت‌های مشترکی با هماهنگی فرمانداری و استانداری با حضور کارشناسانی از اداره بهداشت، معاونت غذا و دارو، استاندارد، تعزیرات حکومتی، اداره غله، صنعت، معدن و تجارت، و اتحادیه‌ها بر بهداشتی بودن مواد غذایی و اماکن حساس عرضه مواد غذایی همواره نظارت دارند.

وی در خصوص برخی کافه‌رستوران‌ها که به سمت عرضه قلیان رفته‌اند، افزود: امسال با توجه به بازرسی و پیگیری‌های و همچنین همراهی دستگاه قضایی و دادستان در راستای جلوگیری از تهدید سلامت مردم به‌خصوص نسل جوان، خیلی از این مکان‌ها پلمب شد اما برای موفقیت بیشتر در این راستا لازم است اتحادیه‌ مربوطه نیز ورود کند.

خدادادیان از اتحادیه‌ خواست بر جواز کسب و قانونی بودن این مکان‌ها بیشتر نظارت داشته باشند و افزود: مکان، جواز کافه دارد ولی قلیان عرضه می‌کند، اتحادیه باید ورود کند از توان بهداشت خارج است.

*خطر مسمومیت شما را تهدید می‌کند

وی فعالیت دست‌فروشان و دورگردهای عرضه کننده مواد غذایی را یکی دیگر از دغدغه‌های حوزه بهداشت دانست و گفت: طبق ماده ۵۵ قانون شهرداری‌، بحث سد معبر در حوزه و فعالیت شهرداری‌ها است، اما با همکاری سایر دستگاه‌ها نیز نیاز است.

کارشناس مسؤول بهداشت محیط مرکز بهداشت کرمانشاه از شهروندان خواست، از دستفروشان عرضه کننده مواد غذایی خریداری نکنند، تنها به صرف اینکه قدری قیمت‌ها پایین است سلامتی خود و خانواده را به خطر نندازند، قطعا مشکلی دارد که قیمتشان پایین است.

وی ادامه داد: در صورتی که چهار آیتم ذکر شده در عرضه مواد غذایی رعایت نشود، میکروب‌ها در آن رشد می‌کنند و سم تولید شده به واسطه رشد میکروب‌ها وارد بدن شده و موجب مسمومیت‌های از جمله اسهال، استفراغ و یا حتی بیماری‌های انگلی می‌‌شود.

خدادادیان به فعالیت حدود ۱۰ هزار مکان عرضه تهیه و توزیع مواد غذایی در قالب رستوران، جگرکی، قصابی، حلیم، آش، سوپرمارکت و فروشگاه‌های بزرگ در سطح شهر کرمانشاه اشاره کرد و افزود: مردم از مکان‌های معتبر در سطح شهر خریداری کنند به تاریخ تولید و انقضا، آرم سیب سلامت و استاندارد حتما توجه کنند.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون چیزی در حدود ۶۰ تن مواد غذایی غیرقابل مصرف از متخلفان کشف شده است، گفت: ۹۵ درصد این کشفیات به‌واسطه گزارشات مردمی بوده است که با حضور کارشناسان بهداشت از توزیع آن جلوگیری شده است.

کارشناس مسؤول بهداشت محیط مرکز بهداشت کرمانشاه درپایان، خاطرنشان کرد: شماره تلفن ۱۹۰ به طور ۲۴ ساعته آماده دریافت انتقادها، پیشنهادها و شکایت‌های شهروندان در خصوص مراکز بهداشتی و درمانی است/فارس