به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طلوع، علیرضا حکمتی متولد آذر ۱۳۵۵ از شاعران مطرح کشورمان است که از دوران راهنمایی و دبیرستان فعالیت شعری خود را آغاز کرد و از راهنمایی‌های استاد جلیل قیصری، استاد محمد جواد محبت و خانم عادله سلحشور در سرودن شعر بهره برده است.

علیرضا حکمتی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی طلوع، با اشاره به قالب‌های شعری مورد علاقه خود، می‌گوید:  قالب دوبیتی در سال‌های اخیر همانند رباعی، از سوی برخی دوستان شاعر جوان، از مهجوری در آمده است و با توجه به حوصله مخاطب امروزی، که در جست‌وجوی مطالب خبری و کوتاه و خلاصه شده است، به نظر می‌رسد استقبال از دوبیتی، چه از سوی برخی دوستان شاعر و چه از سوی  مخاطبان، به دلیل همین گزیده گویی و خبری شدن شعرها است.

وی بیان کرد: علاقمندی به این قالب از سالیان پیش در من جوانه زد. سال ۹۱ که مجموعه اولم، به نام «درخت تنها ماند» به چاپ رسید، مدیر انتشارات، شاعر ارجمند آقای سید ضیاالدین شفیعی، با علاقمندی خاصی پیشنهاد دادند که مجموعه‌ای از دوبیتی‌هایم را چاپ کنم.

حکمتی از گردآوری مجموعه‌ای از دو بیتی‌هایش خبر داد و افزود: مجموعه دوبیتی‌هایی را که همه در حال و هوای آیینی سروده شده‌اند و در عین حال، تمی عاشقانه دارند، برای انتشار گردآوری کرده‌ام،  در مجموع تعداد دو بیتی‌ها حدود ۵۰ دوبیتی است که در همه آنها کلمه «باران» به نوعی حضور دارد.

وی افزود: این مجموعه با نام «بدون چتر، با هم، زیر باران» از میان دوبیتی‌های سالهای شاعری‌ام، انتخاب شده و در تمامی آنها، باران، حضوری همیشگی دارد، باران برای من جای والا و خاصی دارد. معتقدم که لطافت، پاکی، زندگی، شور، تازه شدن، نو دیدن، شاعرانگی، ترنم بهشتی و عشق در باران تلالو دارند. اما اگر باران وصف حال عاشقان است، این عاشقی و دلدادگی و شور وقتی با نام زیبای حضرت موعود (عج) ممزوج می‌شود و پیوند بخورد، این شور و شاعرانگی‌ها را رنگی درخشان‌تر می‌دهد.

وی افزود: باران که بیاید، گرد غم و اندوه از دل‌های عاشق کنار می‌رود. روزگار سخت بی هم بودن‌ها تمام می‌شود. دل‌های رنگ و رو گرفته، جان می‌گیرند و عشق در هوای بارانی، آواز خواهد خواند.

حکمتی درباره ناشر کتاب هم گفت: به یکی دو انتشاراتی که در حوزه شعر امروز کشورمان، نامی دارند، مجموعه را داده‌ام، اما متاسفانه، التذاد ادبی این دوستان را تأمین نکرد. اگرچه، دوست‌تر دارم که حوزه هنری، و یا دوستان عزیز در موسسه شهرستان ادب بانی چاپ مجموعه باشند.

وی می‌گوید: معتقددم که شاعر باید شعر خوب بگوید و شعر خوب نیز با گذشت زمان نمایان می شود.

حکمتی به گزیده‌ای از اشعار دوبیتی مجموعه «بدون چتر، با هم، زیر باران» اشاره می‌کند و می‌گوید:

غمت حال پریشان داده ما را

به دست روزگاران داده ما را

ولی احوال ما خوب است ای عشق

از این حالی که باران داده ما را

دلم را زیر پای تو نوشتم

غمم را با صدای تو نوشتم

دلم دلتنگ باران بوده هر روز

از این غم‌ها برای تو نوشتم

گفتنی است؛ علیرضا حکمتی طی سالیان اخیر، مفتخر به کسب عناوین مختلف در جشنواره های کشوری از جمله مقام اول شعر دانشجویان کشور شده است، همچنین آثار زیادی را در بسیاری از مجلات معتبر ادبی کشور به چاپ رسانده و همکاری مداوم با مجلات جوانان امروز، اطلاعات هفتگی، فرهنگ آفرینش و… دارم. در بخش شعر نوجوان نیز در مجلات ویژه کودک و نوجوان، آثاری از وی به چاپ رسیده است.

حکمتی انواع قالب‌های شعری را آزموده است. دارای دو مجموعه شعر به نام «درخت تنها ماند» و «رد پای آبی عشق» می‌باشد و مجموعه اخیر در سال ۹۱ کاندید نامزد نهایی جایزه قلم زرین شد.