بازوند، خواستار رصد هر روزه آمار مرتبط با جوانان از جمله در مساله وام ازدواج شد و افزود: ما در حوزه کشاورزی ظرفیت های بزرگی داریم و باید از جهاد کشاورزی سوال شود که آیا توانسته است جوانان تحصیلکرده استان در زمینه کشاورزی را شناسایی کند.

استاندار کرمانشاه ادامه داد: به عنوان مثال باید بتوانیم بگوییم ما ۷۰۰ نفر کارشناس کشاورزی داریم که هیچ شغل دولتی ندارند و برنامه های خودمان را برای این افراد تدوین کرده باشیم.

وجود معادن مختلف در استان دیگر ظرفیتی بود که بازوند به آن اشاره کرد و افزود: سازمان صنعت و معدن استان به عنوان متولی کار آیا لیستی از فارغ التحصیلان رشته مهندسی معدن در استان دارد؟

۶۰ درصد جوانان قضایای آبان ماه زیردیپلم بودند

او قضایای آبان ماه را فرصتی برای تجزیه و تحلیل نیروهای امنیتی از شرایط جامعه عنوان کرد و بیان داشت: طبق آمار ۶۰ درصد افراد زیردیپلم بوده اند که در اینجا باید از فنی و حرفه ای استان سوال شود که آیا می دانند در استان چند جوان زیر دیپلم نیازمند حرفه آموزی داریم؟

بازوند تاکید کرد: جوانان سرمایه های اصلی ما هستند و نمی توانیم نسبت به آنها بی تفاوت باشیم و باید برای برنامه های آنها وقت بگذاریم.

وی بخش آی تی و گردشگری و بومگردی  را ظرفیت های بزرگ دیگر برای اشتغال جوانان استان عنوان کرد و افزود: از ۶ بازارچه مرزی استان پنج مرز رسمی است و باید پرسید چند درصد جوانان در ظرفیت بزرگ حوزه تجارت نقش دارند؟ به عنوان مثال چند نفر از شاغلین مرز پرویزخان جوانان هستند؟

استاندار کرمانشاه ادامه داد: باید هزار هکتار از پنج هزار هکتار زمین بین قصرشیرین و نفت شهر به جوانان واگذار شود.

بازوند، بر رصد و پیگیری برنامه های عملیاتی دستگاه های اجرایی در خصوص جوانان تاکید کرد و بیان داشت: باید جوانان استان از نظر تحصیلات مشخص و تفکیک شوند چرا که تا صورت مساله شفاف نباشد مساله اشتغال جوانان حل نمی شود.

به گفته وی، باید بدانیم به عنوان مثال ۲۰ درصد جوانان استان زیردیپلم هستند که آنها هم حق اشتغال دارند لذا باید در ابتدا حرفه آموزی در فنی و حرفه ای داشته باشند و سپس به اداره کار معرفی بشوند.

استاندار کرمانشاه در ادامه تاکید کرد: دستورالعمل های وزارتخانه ای که از تهران به استان داده می شود به تنهایی مشکلات ما را حل نمی کند لذا لازم است بااعتماد به نفس برنامه های خاص خودمان را داشته باشیم و دست به کار بشویم چرا که جوانان هر استان نسخه خاص خودش را می خواهد و با تاکید معظم رهبری باید از ظرفیت های موجود استفاده کنیم/ایرنا