خاصی گفت: بر اساس آخرین آمار منتشر شده توسط سازمان جهانی بهداشت تا ششم بهمن تعداد بیماران شناسایی شده در دنیا ۲۰۱۴ مورد بوده که از این تعداد یک هزار و ۹۸۵ نفر در چین و بقیه موارد از کشور‌های ژاپن، کره جنوبی، ویتنام، سنگاپور، استرالیا، مالزی، تایلند، نپال، آمریکا و فرانسه گزارش شده است.

این مسئول درباره علائم بالینی بیماری کرونا ویروس ادامه داد: تب بالای ۳۸ درجه سانتیگراد به عنوان بارزترین علامت بیماری، سرفه، گلو درد، تنگی نفس، آبریزش بینی، سردرد، علائم گوارشی از قبیل اسهال و درد شکم از جمله علائم این بیماری است.

او با اشاره به دوره نهفتگی بیماری کرونا ویروس افزود: در صورت تماس با افراد بیمار و آلودگی به ویروس دو تا ۱۴ روز طول می‌کشد که علائم بیماری در فرد ظاهر شود تماس مستقیم با فرد بیمار از طریق ترشحات آلوده بیمار و راه تنفسی و تماس غیر مستقیم با اشیایی که با ترشحات تنفسی یا ترشحات بدن بیمار مبتلا به MERS آلوده شده باشند.

او بیان کرد:پوشاندن دهان و بینی در هنگام سرفه زدن یا عطسه کردن با دستمال کاغذی که البته دستمال‌های مصرف شده باید پس از قراردادن در نایلون و گره زدن در سطل زباله انداخته شود، شستشوی مکرر دست‌ها با آب و صابون، پرهیز از دست دادن، روبوسی کردن و در آغوش گرفتن افراد و خودداری از تماس دست با چشم‌ها، دهان و بینی راه‌های پیشگیری از ابتلاء به بیماری کرونا ویروس هستند.

این مسئول با بیان اینکه باید حداقل یک متر از بیماران مبتلا فاصله گرفت، عنوان کرد: در صورت مشاهده علائم بیماری به نزدیکترین مرکز بهداشتی و درمانی مراجعه و از حضور در اجتماعات و ملاقات با دیگران اجتناب شود.

خاصی با بیان اینکه خوشبختانه تاکنون هیچ موردی از بیماری کرونا در ایران گزارش نشده است، افزود: با توجه به وجود توریست‌ها و امکان انتقال بیماری کرونا حساس سازی و افزایش آگاهی درباره این بیماری ضروری است/خبرنگاران