حال و روز اقتصاد کشور خوب نیست گرانی و تورم فشار زیادی بر مردم آورده و قدرت خرید را به مقدار زیادی کاهش داده و همین پائین آمدن قدرت خرید بر کسب و کار تولیدکنندگان اثر گذاشته است، و اغلب مردم مسبب این وضعیت نابسامان را دولت می دانند ، برجامی که نویدبخش روزهای خوش اقتصاد کشور بود عملا در زندگی مردم اثرگذار نبود از سوئی مسائلی همانند اختلاس و سوءاستفاده های مالی ضربات بیشتری بر تن نحیف این اقتصاد وارد می کند گرانی دلار و ارز و طلا نیز که خود حکایت دیگری دارند.
در این آشفته بازار اقتصادی دولت دست نیاز به سوی بخش خصوصی دراز کرده است که خود آنها هم مشکلات و نیازهای خاص خود را دارند و مهمتر از همه اطمینان و داشتن ضمانت اجرائی تصمیمات و برنامه های بخش خصوصی از طرف دولتیها است که متاسفانه اغلب دولتیان نیز سنگ اندازی پیش پای بخش خصوصی را مهمتر از منافع عموم می دانند، برای از بین بردن این مشکل به نظر می رسد نیاز به یک واسطه و رابط هست تا بتواند با رایزنی مشکلات و موانع پیش رو را بردارد.
این نقش واسطه یا رابط بین بخش خصوصی و دولتی بدون شک پارلمان بخش خصوصی یا همان اتاق های بازرگانی می تواند باشد که توانائی آن را دارد با ارائه نظرات کارشناسی و لابی های قوی و رایزنی اصولی موانع تولید و رونق اقتصاد را برای بخش خصوصی مرتفع نمایند.
تا چندی دیگر انتخابات نهمین دوره هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی برگزار می گردد تا فعالین بخش خصوصی و تولیدکنندگان و صنعت گران سرنوشت چهار سال آینده پارلمان بخش خصوصی را تعیین کنند انتخاباتی که با توجه به مشکلات اقتصادی کشور و فشارهای بیرونی و داخلی می تواند بسیارسرنوشت ساز و تاثیرگذار باشد.
تجار و بازرگانان همیشه نقش مهم و تاثیرگذار در عرصه های مختلف کشور داشته اند و قطعا وجود یک پارلمان قوی برای بخش خصوصی می تواند نقش آفرینی آنان را در عرصه های مختلف اقتصادی و کارآفرینی و تولید کشور پر رنگ تر نماید.
شاید کمتر کسی به اندازه فعالین بخش خصوصی نگران وضعیت آینده اقتصاد کشور باشند چرا که وجود رونق اقتصادی و کنترل تورم است که می تواند چرخ های صنعت و تولید کشور را به چرخش در بیاورد.
چرا انتخابات اتاق برای کرمانشاه مهم است؟
بدون شک کرمانشاه یکی از استان های دارای پتانسیل و ظرفیت های فراوان در کشور است که می تواند در رشد و رونق اقتصادی تاثیرات خوبی داشته باشد وجود هزاران کیلومتر مرز مشترک با عراق ، آب و هوا و منابع آبی مناسب ، کشاورزی و معادن معدنی فراوان تنها گوشه ای از قابلیت های ویژه استان کرمانشاه است که نیازمند توجه و سرمایه گذاری می باشد.
متاسفانه علی رغم وجود ظرفیت و پتانسیل های فراوان در استان آنچنان که باید و شاید از این فرصت ها استفاده نشده و کرمانشاه عنوان بیکارترین استان کشور و دارای در آمد پائین را به خود اختصاص داده ،دولت هم نتوانسته باری از دوش این استان جنگ زده و زلزله زده بردارد بلکه ضعف و ناتوانی مدیران آن نیز باری بر دوش مردم شده است.
بدون شک وجود یک پارلمان قوی برای بخش خصوصی و اتاق فعال که دارای قدرت چانه زنی و رایزنی را در کنار کمک های دولتی را داشته باشد میتواند گره هرچند کوچکی از گره های کور مشکلات استان بردارد، انتخاب افرادی از بخش خصوصی برای عضویت در هیئت نمایندگان اتاق های بازرگانی که علاوه بر مقبولیت میان اعضاء اتاق دارای ارتباطات خوب و موثر با دولت باشند می تواند نویدبخش پارلمانی قوی برای بخش خصوصی باشد.
انتخابات این دوره اتاق بازرگانی شاید به نوعی مهمترین انتخابات برای یافتن راهی برای نجات اقتصاد کشور باشد چرا که این تجار ، بازرگانان، صنعت گران و تولید کنندگان هستند که بیش از هر مقام دولتی موانع و مشکلات تولید و صنعت را درک می کنند و میتوانند با ارائه نظرات کارشناسی دولت را برای رفع آنها یاری نمایند اما این مهم نیازمند وجود افرادی است که فارغ از نگاههای سیاسی بتوانند با دولت ارتباط خوب و تاثیرگذاری برقرار کنند و در انتخاب نیز نباید مسائل سیاسی را پررنگ نمود چراکه دو سال دیگر به عمر دولت کنونی که نزدیک به اصلاح طلبان است باقی مانده و ممکن است دولت آینده اصولگرا باشد پس نیازمند آنیم که از همه طیف های فکری در اتاق حضور داشته باشند البته وجود نگاه و گرایش سیاسی باید برای رفع موانع پیش روی فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان باشد.
انتخابات اتاق به ویژه برای استان کرمانشاه آنقدر مهم هست که از هم اکنون حواشی و حرف و حدیث هائی پیرامون آن بوجود آید اما قطعا اعضای اتاق و افراد دارای حق رای می توانند بهترین تصمیم را برای رفع مشکلات استان و نجات اقتصاد بگیرند.
اعضای فعلی اتاق کرمانشاه تلاش ها و زحماتی داشته اند اما با وجود ظرفیت ها و فرصت های خوب استان به نظر می رسد نیازمند حرکت و جنبش بیشتری در آن هستیم نقاط ضعف در کنار نقاط قوت وجود دارد اما این تجار و بازرگانان ما هستند که می توانند برای رشد و اعتلای اتاق و کم کردن بار مشکلات اقتصادی بهترین تصمیم را بگیرند برخی از اعضاء کنونی هیئت نمایندگان نتوانسته اند همگام با سایرین فعالیت داشته و تاثیرگذار باشند از طرفی هم افرادی هستند که می توانند با حضور خود بر وزن و قدرت اتاق تاثیرات خوبی بگذارند.
اتاق بازرگانی باید خود را از قالب یک نقاد یا نقال مشکلات خارج کرده و با ارائه نظرات کارشناسی و لابی های قوی در دولت خودنمائی بیشتری در عرصه های مختلف اقتصادی کشور داشته باشد چرا که به نظر می رسد یکی از مهمترین راهکارهای رونق اقتصادی در کشور میدان دادن به بخش خصوصی تجار، بازرگانان، تولیدکنندگان و صنعت گرانی است که بواسطه و پشتیبانی اتاق بازرگانی توانسته اند ارتباط خوبی با دولت و مردم برقرار نماید.
پس انتخابات این دوره اتاق بازرگانی را نادیده و کم اهمیت نباید شمرد.

یادداشت: محسن یاری