کیوان کاشفی امروز (۲۲ مرداد) در نشستی که با حضور سفیر روسیه در ایران و هیات تجاری روس و جمعی از فعالان اقتصادی استان کرمانشاه در اتاق بازرگانی برگزار شد، از روسیه به عنوان یکی از کشورهایی یاد کرد که ایران و خصوصا کرمانشاه می‌تواند تعاملات تجاری خوبی با این کشور داشته باشد.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران با اشاره به برنامه‌هایی که در کل کشور برای توسعه تجارت با روسیه وجود دارد، خاطرنشان کرد: با همکاری اتاق بازرگانی ایران ایجاد “سرای ایرانیان” در آستاراخان روسیه در دست اقدام است و مراحل نهایی آن طی می‌شود.

کاشفی تصریح کرد: در سرای ایرانیان ۱۰ تا ۱۲ دفتر تجاری و نمایشگاهی در نظر گرفته شده که یکی از آنها مخصوص استان کرمانشاه است.

وی ایجاد سرای ایرانیان را زمینه‌ای برای توسعه مراودات اقتصادی دو کشور برشمرد و عنوان کرد: آستاراخان بندر اصلی برای مبادلات تجاری ایران و روسیه است.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه با بیان اینکه در گذشته برخی زیرساخت‌های لازم خصوصا برای صادرات محصولات کشاورزی بین دو کشور وجود نداشت، تاکید کرد: خوشبختانه بخش قابل توجهی از این زیرساخت‌ها طی چند سال اخیر فراهم شده، اما باز هم جای کار بیشتری وجود دارد.

کاشفی در ادامه از پیگیری برای راه‌اندازی مجدد پرواز مستقیم از تهران به آستاراخان خبر داد که می‌تواند تردد تجار و فعالان اقتصادی را بین دو کشور تسهیل کند.

وی به مشکلات پیش روی تجارت ایران و روسیه هم اشاره داشت و تعاملات بانکی را از مهمترین آنها برشمرد و گفت: اخیرا توافق‌هایی صورت گرفته که بانک‌های ایرانی دیگری هم برای انجام مبادلات تجاری بین دو کشور پای کار بیایند که البته هنوز به مرحله اجرایی نرسیده و قرار است این تعاملات از انحصار بانکی خاص خارج شود.

مسئول افزود: اگرچه از سوی دو کشور اقداماتی برای رفع موانع تجاری دو کشور خصوصا در بعد بانکی صورت گرفته، اما سرعت رفع موانع باید بیشتر باشد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه در ادامه بر لزوم گسترش مراودات تجاری بین کرمانشاه و روسیه هم تاکید و اظهار کرد: در استان کرمانشاه به دنبال افزایش تعاملات تجاری با دیگر کشورهای منطقه هستیم .

کاشفی اظهار کرد: روسیه از مهمترین این کشورها است که می‌تواند شریک تجاری خوبی برای ما باشد و از همین رو درخواست خواهرخواندگی با یکی از استان‌های روسیه را داشتیم که در نهایت هم استان چلیابینسک انتخاب شد.

وی در خصوص مهمترین زمینه‌های همکاری کرمانشاه و روسیه نیز گفت: کرمانشاه سه پتروشیمی در حال فعالیت و یک پتروشیمی در دست احداث دارد که روسیه با توجه به توانی که در صنایع پتروشیمی دارد می‌تواند به ما کمک کند.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه از معادن قابل توجه قیرطبیعی استان هم یاد کرد و ادامه داد: نیازمند فناوری و تکنولوژی پیشرفته برای فرآوری قیرطبیعی هستیم، زیرا آنطور که بررسی‌ها نشان می‌دهد می‌توان از قیرطبیعی بیش از ۱۰۰ نوع فرآورده به دست آورد که روسیه می‌تواند در این زمینه به ما کمک کند.

به گفته این مسئول، اگر خریدار قیرطبیعی خام کرمانشاه هم در روسیه وجود داشته باشد، امکان تعاملات تجاری در این بخش هم وجود دارد.

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر تعاملات تجاری کرمانشاه عمدتا با کشور عراق بوده است، ادامه داد: متاسفانه کشور عراق به دلیل عدم تبعیت از قوانین بین‌المللی مسائل خاص خود را دارد و تجارت با این کشور برای تجار ما آسیب‌های خاص خود را دارد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه گفت: البته تجار کرمانشاه آنقدر توانمند هستند که بتوانند علاوه بر حضور موفق در عراق، با سایر کشورهای منطقه هم مبادلات تجاری داشته باشند.

کاشفی از فعالیت حدود هزار تاجر و تولیدکننده در کرمانشاه یاد کرد و افزود: حدود دو برابر این تعداد نیز افرادی را داریم که به صورت فصلی و مقطعی معاملات تجاری انجام می‌دهند.