ابتدای اسفندماه سال گذشته بود که خبر شیوع کرونا در کشور پیچید، شاید در روزهای نخست کسی فکرش را هم نمی کرد که این مهمان ناخوانده با چه سرعتی توان گسترش و تکثیر دارد و به سرعت می تواند افراد زیادی را درگیر خود کند.

در روزهای نخست همه چیز عادی به نظر می رسید، فعالیت ها ادامه داشت و ورزشی ها نیز کار خود را می کردند، مسابقات در همه رشته ها و رده ها و در تمامی سنین ادامه داشت و هزاران علاقه مند از نزدیک مشغول تماشای مسابقه تیم مورد علاقه خود بودند.

با گذشت چند روز از ورود این بیماری به کشور و افزایش تعداد مبتلایان، رفته رفته همه چیز تحت تاثیر قرار گرفت، از فعالیت ها کاسته شد و تیم های ورزشی ابتدا مجبور شدند مسابقات خود را بدون حضور تماشاگر برگزار کنند به این امید که شرایط بهبود می یابد اما این گونه نشد.

با سرایت کرونا به اکثر استان های کشور، مسابقات ورزشی بیشتر تحت تاثیر قرار گرفت به گونه ای که اکثر لیگ ها به تعطیلی کشیده شد و برخی ها نیز تدبیر برگزاری مسابقات بدون حضور تماشاگر را به کار بردند اما شرایط به گونه ای نبود که بتوان فعالیت ها را ادامه داد.

این تعطیلی تنها به رشته خاصی اختصاص نداشت و همه مسابقات را تحت تاثیر قرار داد و تمامی اردوها را نیز لغو کرد، موضوع تا جایی پیش رفت که پس از حدود ۲ ماه بلاتکلیفی و سرگردانی فدراسیون های بسکتبال، والیبال و هندبال پایان رقابت های فصل 

را اعلام کردند که البته در این میان تنها در هندبال بود که مس کرمان صدرنشین مسابقات به عنوان قهرمانی معرفی شد ولی در عین حال هیچ تیمی به دسته یک سقوط نکرد.

تیم زاگرس اسلام آبادغرب نماینده استان کرمانشاه در لیگ برتر هندبال نیز پس از اعلام رسمی پایان مسابقات با قرار گرفتن در جایگاه ششم به دومین حضورش در این رقابت ها پایان داد.

کرونا آنقدر قدرت داشت که نه تنها ورزش ایران بلکه رویدادها و لیگ های ورزشی کشورهای مختلف جهان را نیز به تعطیلی کشاند و حتی برای اولین بار در تاریخ برگزاری مسابقات المپیک، زمان این مسابقات را نیز یک سال به تعویق انداخت.

 بزرگترین رویداد ورزشی جهان که ابتدا قرار بود از سوم تا نوزدهم مرداد امسال در توکیو برگزار شود با یک سال تاخیر از اول تا هفدهم مرداد سال ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.

در این میان ورزش کرمانشاه نیز مثل کشور و همه جهان تحت تاثیر بیماری کرونا قرار گرفت و همه فعالیت هایش به حالت تعلیق درآمده است، سالن ها و اماکن ورزشی تعطیل و هیچ فعالیت رسمی در آنها انجام نمی شود.

زمان بازگشایی اماکن ورزشی در کرمانشاه مشخص نیست

در همین راستا مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمانشاه با بیان اینکه در شرایط فعلی حفظ سلامت جامعه و ورزشکاران اولویت اصلی است، از نامشخص بودن زمان بازگشایی اماکن ورزشی و از سرگیری فعالیت‌های ورزشی ورزشکاران استان سخن گفت.

صابر رحیمی در عین حال از همکاری کامل اداره کل ورزش و جوانان استان با ستاد مقابله با کرونا خبر داد و گفت در برخی شهرستان‌ها تعدادی از اماکن ورزشی برای استفاده احتمالی برای قرنطینه بیماران اختصاص پیدا کرده است.

وی همچنین با اشاره به ارایه کمک تسهیلات به باشگاه‌های ورزشی خصوصی که فعالیت آنها به واسطه شیوع کرونا متوقف شده است، افزود: از روز نخست اعلام تعطیلی باشگاه‌ها، مشکلات و زیان های ناشی از این کار را به مسوولان انعکاس داده و خواستار جبران بخشی از این زیان ها شدیم.

مدیرکل ورزش و جوانان کرمانشاه یادآوری کرد: مدیران باشگاه‌های خصوصی می توانند با مراجعه به اداره ورزش و جوانان شهرستان‌های خود نسبت به ثبت اطلاعات برای دریافت تسهیلات اقدام کنند.

رحیمی ادامه داد: براساس تصمیم دولت باشگاه‌های خصوصی در قبال هر حق بیمه‌ای که پرداخت می کنند، تا سقف ۱۶۰ میلیون ریال تسهیلات با سود ۱۲ درصد دریافت می‌کنند.

وی میزان تنفس بازپرداخت تسهیلات برای باشگاه های خصوصی را چهار ماه اعلام و عنوان کرد: مدت بازپرداخت نیز ۲ ساله و زمان پرداخت نیز حداکثر تا ۱۰ روز آینده اعلام می شود.

مدیرکل ورزش و جوانان استان در عین حال از تمدید تعطیلی باشگاه های ورزشی تا نیمه اردیبهشت و مسابقات ورزشی تا پایان این ماه براساس اعلام وزیر ورزش و جوانان خبر داد.

رحیمی در ادامه و با اشاره به بخشش اجاره بهای اسفند و فروردین اماکن ورزشی که طبق ماده ۸۸ به بخش خصوصی واگذار شده، گفت: این تعداد اماکن به بیش از ۵۰ مورد در سطح استان می رسد.

وی همچنین به تخلف مدیران برخی از باشگاه های ورزشی سطح استان در خصوص تعطیل نکردن باشگاه خود اشاره و تصریح کرد: تاکنون ۵۸ باشگاه ورزشی توسط پلیس پلمب شده است.

جمعی از روسای هیات های ورزشی استان کرمانشاه نیز، از توقف کامل فعالیت های هیات خود پس از شیوع کرونا خبر داده و اعلام کردند این توقف فعالیت ها وارد ماه سوم شده است.

تعطیلی تنها سالن کبدی کاران کرمانشاه

مختار صیدی رییس هیات کبدی کرمانشاه در این خصوص اظهار کرد: پس از شیوع کرونا در کشور و پس از آن استان کرمانشاه که مربوط به اوایل اسفند سال گذشته می شد عملا هیات به حالت نیمه تعطیل درآمد و همه فعالیت ها متوقف شد.

وی تصریح کرد: هم اکنون مجموعه ورزشی امام سجاد (ع) واقع در شهرک کیهانشهر به عنوان تنها سرسرای تمرین ورزشکاران کبدی کرمانشاه که تعدادشان به حدود ۳۲۰ نفر می رسد تعطیل است.

صیدی تصریح کرد: یکی از برنامه های طراحی شده برای امسال فعال سازی هیات کبدی شهرستان های سرپل ذهاب، اسلام آبادغرب، روانسر و سنقروکلیایی بود که فعلا این کار با شرایط موجود امکان پذیر نیست.

رییس هیات کبدی کرمانشاه برگزاری دوره های آموزش مربی و داور و راه اندازی لیگ استانی را از دیگر فعالیت های در دست اقدام هیات در سال ۱۳۹۹ برشمرد که کرونا انجام آنها را متوقف کرده است. 

وی گفت: امسال قرار بود تیم های آقایان و بانوان خود را به مسابقات قهرمانی کشور اعزام کنیم که با توجه به شرایط موجود، همه رقابت های کبدی تعطیل شده و تاریخ خاصی نیز نمی توان برای از سرگیری فعالیت ها تعیین کرد.

کرونا و توقف فعالیت ۲ باشگاه دوچرخه سواری در کرمانشاه

رییس هیات دوچرخه سواری کرمانشاه گفت: در سطح استان ۲ باشگاه دوچرخه سواری داریم که فعلا کرونا بیش از ۲ ماه است فعالیت آنها را متوقف کرده است.

جلال عزیزی تصریح کرد: همچنین در سال جاری تصمیم به میزبانی مسابقات تریال و کورسی قهرمانی نوجوانان کشور را داشتیم و مذاکراتی نیز با مسوولان فدراسیون صورت گرفته بود اما شیوع کرونا اجرای آن را فعلا متوقف کرده است.

وی خاطرنشان کرد: اگر کرونا اجازه دهد قرار است ۲ دوره آموزش مربی گری درجه های ۲ و ۳ با حضور مربیانی از سراسر کشور در کرمانشاه برگزار کنیم.

عزیزی در پایان گفت: یکی دیگر از برنامه های طراحی شده برای سال جدید اجرای طرح استعدادیابی با همکاری آموزش و پرورش بود اما تعطیلی مدارس این اجازه را فعلا به ما نمی دهد و با توجه به فشردگی کار آنها حتی در صورت بازگشایی دوباره فکر نمی کنم شرایط برای این کار فعلا و تا سال تحصیلی آینده فراهم شود. 

کرونا از ترویج تکواندو در روستاهای کرمانشاه جلوگیری کرده است

رییس هیات تکواندو استان کرمانشاه دیگر مسوول ورزشی بود که در خصوص تاثیرات شیوع کرونا در این رشته  گفت: بردن تکواندو به روستاها برنامه ای بود که از سال گذشته آغاز شده و قصد داشتیم آن را از ابتدای سال جدید با جدیت دنبال و روستاهای بیشتری را صاحب آن کنیم که فعلا کرونا از انجام این کار جلوگیری کرده است.

مهدی همتی با اشاره به فعال بودن تکواندو در روستای انجیرک بخش فیروزآباد و همچنین بخش گودین کنگاور، افزود: در سال جاری برنامه توسعه تکواندو در تعدادی از روستاهای شهرستان سنقروکلیایی و همچنین چند منطقه دیگر استان را داشتیم که فعلا این برنامه ها متوقف شده است.

وی تصریح کرد: در اردیبهشت امسال قصد برگزاری دوره های آموزش مربی گری و داوری استانی در هر ۲ بخش آقایان و بانوان را داشتیم که با توجه به شرایط فعلی جامعه مجبور به تعویق آن به ماه های آتی هستیم.

همتی یادآوری کرد: اگر کرونا اجازه دهد و مسابقات تکواندو در سطح کشور از سرگرفته شود قصد اعزام تیم دختران نوجوان و تیم های پسران در رده های سنی نوجوانان و بزرگسالان را به لیگ های کشوری داریم.

سکوت سالن های کشتی آزار دهنده است

رییس هیات کشتی کرمانشاه نیز با اشاره به تعطیلی سالن های کشتی سطح استان به علت شیوع کرونا گفت: تعطیلی این سالن ها و سکوت حاکم بر آن در رشته ای مثل کشتی آزاردهنده است چرا که جذابیت این رشته به شلوغ بودن و حضور طرفدارانش در سالن هاست.

محمدحسین محبی ادامه داد: کشتی، تشنه سالن های مملو از جمعیت است که خوشبختانه در کرمانشاه وجود دارد و امیدوارم با کنترل هرچه سریعتر این بیماری شاهد باز شدن دوباره سالن ها و جنب و جوش کشتی گیران و علاقه مندان باشیم.

وی با اعلام اینکه هنوز برنامه خاصی برای سال جدید بخاطر شیوع کرونا تدوین نشده است، گفت: منتظر بهبود وضعیت و عادی شدن شرایط جامعه پس از شیوع کرونا هستیم تا طبق برنامه های فدراسیون اقدامات خود را آغاز کنیم.

تعطیلی برنامه های ژیمناستیک به دلیل کرونا

رییس هیات ژیمناستیک کرمانشاه، از تحت تاثیر قرار گرفتن برنامه های این هیات به دنبال شیوع کرونا و تعطیلی همه فعالیت های مرتبط با این رشته سخن گفت و افزود: برای آغاز به کار برنامه های خود منتظر اعلام تقویم فدراسیون هستیم.

وی گفت: عملا از ابتدای اسفند سال گذشته برنامه های فدراسیون ژیمناستیک و هیات کرمانشاه به دلیل بیماری به حالت تعلیق درآمده و شرایط فعلا برای اجرای هیچ برنامه ای فراهم نیست.

همتی تصریح کرد: برنامه های مختلفی برای بیش از هشت هزار و ۶۰۰ ورزشکار خود در سال جدید داریم که امیدوارم با بهبود شرایط و مهار کووید ۱۹ بتوانیم اجرای آن ها را در استان آغاز کنیم.

در استان کرمانشاه بیش از ۴۸ هیات ورزشی فعالیت می کنند و تعداد ورزشکاران سازمان یافته استان نیز به حدود ۶۷ هزار نفر می رسد که فوتبال، ژیمناستیک و کاراته بیشترین سهم را از این تعداد دارند.

تا عصر روز سه شنبه دوم اردیبهشت بیش از ۲ میلیون و ۵۰۳ هزار و ۵۰۰ نفر در جهان به بیماری کرونا مبتلا شده اند که ۸۴ هزار و ۸۰۲ نفر آن ها را شهروندان ایرانی تشکیل می دهند، همچنین بیش از ۱۷۱ هزار و ۸۱۰ نفر نیز در جهان به علت این بیماری جان خود را از دست داده که پنج هزار و ۲۹۷ نفر آنها از هموطنانمان بوده اند.

کشورمان از لحاظ تعداد افراد مبتلا به کرونا رتبه هشتم و از لحاظ تعداد افراد فوتی رتبه پنجم کشورهای جهان را دارد.

گزارش: مسعود اسماعیلی