به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی طلوع، زلزله اخیر کرمانشاه تاثیرات جدی و آسیب های روحی سنگینی در پی داشته است و علاوه بر ویرانی خانه ها، مدارس و امکانات زندگی مادی برای آسیب دیدگان، نوع جدیدی از آسیبها را نیز، به همراه داشته است.

انباشت حجم عجیبی از زباله ها، به علت بی نظمی در توزیع و افزایش کمک‌ها، خبر از آسیب‌ها و بحران‌های جدید و احتمالا انواع بیماری ها، در آینده‌ای نزدیک می‌دهد.

بعضا شیوه های غلط، ناشیانه و نابسامان توزیع اقلام مورد نیاز، باعث شده تا گاهی نوعی ناهنجاری در رفتارهای ساکنین بحران زده پدید آید؛ این امر طی چند روز اخیر، تاثیرات خود را نشان داده است.

نوعی ناهنجاری، که باعث گردیده برخی از کودکان نوعی وابستگی و حتی حرص نسبت به دریافت اقلام و امکانات از خود بروز دهند!

در صورت استمرار این بی برنامگی، بدون آموزش های ضروری، زمینه ساز عادت به شکلی از تکدی گری و گدایی مضمر خواهد شد.

حتی اگر اقوام نزدیک و پدر و مادر کودکان این مناطق آسیب ندیده باشند، این اتفاق و رفتارهای ناشیانه و برخوردهای احساساتی و غیرحرفه ای و سازمان نیافته افرادی که یاریگری به کودکان مناطق زلزله زده را نیاموخته اند، تاثیری عمیق و خطرناک برجای خواهد گذاشت؛ که لزوم برنامه ریزی هرچه سریع تر برنامه ریزی و انجام کار آموزشی مستمر و هدفمند را آشکار کرده است.

در این راستا، کمپین خانه های فرهنگ و هنر کودکان و نوجوانان مناطق زلزله زده غرب کشور با هدف بازیابی روحی – روانی و توانمند سازی و هویت یابی و زمینه سازی شکوفایی خلاقیت کودکان و امیدبخشی به کودکان، تشکیل شده است.

انجمن طراحان گرافیک کرمانشاه، انجمن هنرهای نمایشی کرمانشاه، انجمن هنرهای تجسمی کرمانشاه، جمعیت فرهنگ و هنر کرمانشاه، انجمن عکاسان کرمانشاه، انجمن سینمای جوانان کرمانشاه و جمعی از فعالان فرهنگ و هنرمندان کرمانشاهی مقیم مرکز، پس از حادثه زلزله با تاسیس ستاد هنرمندان و فعالان مدنی تلاش خود را در جهت جمع آوری کمک‌های مادی آغاز کرده است و هم اکنون، با توجه به برطرف شدن نیازهای ابتدایی ساکنان این مناطق، زمان فعالیت جدی و میدانی با اهداف مشخص و معین برای کودکان و حتی بزرگسالان فرا رسیده است.

در این راستا هدف این است که با تاسیس کمپهای سیار آموزش و در صورت تامین منابع کافی، با تاسیس پایگاه های فرهنگی دائمی، با حضور جوانان فعال و داوطلب و کارشناسان امور تربیتی و آموزشی، مروجان کتابخوانی، قصه گویان و جامعه تئاتر کودکان، باهمکاری سازمان‌های دولتی و تشکل‌های غیر دولتی، با استمداد از اهل قلم و فرهنگ، کتابداران و روانشناسان، کنشگران مدنی و ناشران کتاب کودک، گامی در راستای آگاه سازی و آموزش هدفمند کودکان بازمانده از زلزله برداشته شود.