به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی طلوع، هوشنگ بازوند امروز پنجشنبه در سیزدهمین نشست کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان اظهار داشت: حضور دلگرم کننده و بسیار پر خیر و برکت رهبر معظم انقلاب در مناطق زلزله زده موجب شتاب بخشیدن به روند اجرایی کارها در همه ابعاد گردید که جای قدردانی بسیار دارد.

وی بیان کرد: در این زلزله دولت تدبیر و امید به ریاست دکتر روحانی حضوری تمام قد در عرصه داشتند و دولت در همان روزی که مصوبه کمک به زلزله زدگان را تصویب کرد، تخصیص آن نیز داده شد و این روند در مصوبات حمایتی بعدی نیز ادامه داشت که چنین رویکرد و سرعت عملی کم نظیر است.

بازوند افزود:  ۴/۹ درصد از اعتبار یک و نیم میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی برای حمایت از اشتغال پایدار مناطق روستایی و عشایری در اختیار استان گذاشته شده است که وزیر کار پس از حضور در مناطق زلزله زده، یک درصد به این میزان اضافه کرد و به این ترتیب کرمانشاه دومین استان بهره مند از این تسهیلات بسیار مناسب شد.

استاندار کرمانشاه اظهار کرد: این تسهیلات فرصت خوبی است برای ایجاد شغل های جدید و رونق بخشیدن به اقتصاد در مناطق روستایی و عشایری است.

بازوند بیان کرد: قول و قرارهایی که به مردم داده می شود باید محقق شوند و مدیران از دادن وعده های غیر عملی اجتناب کنند.

وی افزود: این میثاق نامه های دستگاه ها که برای ایجاد اشتغال امضاء می کنند باید عملی شوند و الا در پایان سال هیچ بهانه ای برای عدم تحقق آن پذیرفته نیست. پس بهتر است مدیران در این زمینه دقت کنند، چون باید پاسخگو باشند.

بازوند گفت: یک وحدت رویه برای راستی آزمایی وعده های دستگاه ها در زمینه ایجاد شغل باید ایجاد کنیم و سامانه ای طراحی شود که بتواند با راستی آزمایی، یک آمار اشتغال ایجادی قابل اتکا را ارایه کند.

استاندار کرمانشاه گفت: ارایه آمار اشتغال بدون راستی آزمایی بیشتر شبیه شغل کاغذی است و ما به دنبال اشتغال کاغذی نیستیم.

وی با اشاره به نرخ بالای بیکاری کرمانشاه گفت: نرخ بیکاری استان چهار سال پیش ۱۶ درصد بوده و الان به ۲۲ درصد رسیده که این افزایش حاصل عملکرد ضعیف دستگاه ها است.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه باید بسترها را برای نقش آفرینی و مشارکت مردم در عرصه اشتغال زایی فراهم کنیم، افزود: بخش زیادی از توان سازمان مدیریت و برنامه ریزی صرف موضوع بودجه می شود در حالیکه این توان باید صرف برنامه ریزی برای ایجاد اشتغال شود.

بازوند اظهار کرد: روز گذشته مجلس به منظور حمایت از زلزله زدگان کرمانشاه قانون بودجه را اصلاح کرد که یک اتفاق بسیار دلگرم کننده بود. دکتر لاریجانی و کمیسیون های برنامه و بودجه و عمرانی مجلس به صورت میدانی از مناطق زلزله زده بازدید کردند که این حضور میدانی در تصویب این مصوبه حمایتی بسیار اثرگذار بوده است.

وی بیان کرد: از تلاش های مجمع نمایندگان استان برای حضور میدانی در منطقه و تصویب این مصوبات ارزشمند در مجلس تشکر ویژه می کنیم.

بازوند افزود: استان پیشنهاد اختصاص ۴۰۰ میلیارد تومان از محل بودجه یک و نیم میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی به مناطق زلزله زده را داشت که در مجلس این میزان به ۶۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت که در اختیار واحدهای صنعتی، صنفی و کشاورزی خسارت دیده قرار می گیرد.

وی بیان کرد: جوانرود، پاوه و روانسر جزو شهرستان های زلزله زده هستند و تمامی منازل و واحدهای خسارت دیده این شهرستان ها از تمامی تسهیلات و بلاعوض های مصوب شده بهره مند می شوند.

وی عنوان کرد: اعتبار پیشنهادی برای حمایت از واحدهای آسیب دیده صنایع دستی و گردشگری بر اثر زلزله، هنوز تصویب نشده است و سازمان میراث فرهنگی باید در فرصت باقی مانده حتما این مصوبه را از هیئت دولت دریافت کند و کوتاهی ها در این زمینه قابل فبول آسیب دیدگان و مدیریت ارشد استان نیست.

استاندار کرمانشاه گفت: حضور مدیران دستگاه ها در منطقه به شرطی خوب است که خیر و برکتی برای استان داشته باشد و الا برخی به استان آمده اند و هیچ دستاوردی نداشته اند.

وی افزود: صنایع دستی شهرستان دالاهو یک ظرفیت بسیار خوب برای اشتغال زایی و ایجاد رونق اقتصادی در منطقه است و مدیریت ارشد استان با تمام توان از توسعه صنایع دستی در این منطقه حمایت می کند.