یزدان پناه از ایجاد ۴۰ پایگاه سنجش برای کلاس اولی ها در استان خبر داد و گفت:برای سنجش هوش، گوش، بینایی و بهداشت ۳۲ هزار دانش آموز کلاس اولی آمادگی داریم و تاکنون سنجش ۲۴ هزار دانش آموز انجام شده است.

او فرصت اولیا دانش آموز کلاس اولی برای حضور در پایگاه های سنجش را تا ۱۵ شهریور ماه اعلام کرد و افزود: از ۱۵ شهریور ماه کارهای مربوط به پیش دبستانی ها انجام خواهد شد.

آنچنان که وی آمار داد هم اکنون ۹۰ درصد کلاس اولی ها در نتیجه آموزش های پیش دبستانی طرز صحیحی در دست گرفتن مداد را فرا گرفته اند و با حروف الفبا آشنایی اولیه پیدا کرده اند.

با این حال یزدان پناه تاکید کرد که برای آموزش کامل الفبا و نوشتن باید کلاس اولی ها به صورت حضوری سرکلاس درس حاضر شوند، او البته این موضوع را چالش جدی آموزش و پرورش در ایام کرونا بیان کرد و گفت: حتی طرحی داریم که در صورت ضرورت از ظرفیت تمام کلاس های درس مدارس ابتدایی و معلمان آنها برای آموزش حضوری کلاس اولی ها با حفظ فاصله گذاری اجتماعی استفاده کنیم.

 

مدارس به کمک های مردمی نیاز دارند اما شهریه اجباری بی معناست

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمانشاه در ادامه در خصوص وضعیت شهریه های مدارس استان در ایام کرونا و عدم حضور دانش آموزان در کلاس درس نیز توضیح داد: در مدارس دولتی هیچ کس حق گرفتن شهریه ندارد اما با وجود اجباری نبودن پرداخت شهریه خیران و اولیایی که توانایی مالی دارند باید بدانند که مشارکت آنها می تواند تاثیر گذاری آموزش و پرورش را بیشتر کند.

به گفته یزدان پناه در مدارس غیردولتی نیز اخذ شهریه ثابت یک حق قانونی است اما برای برنامه های جنبی مانند اردو دانش آموزی که برگزار نمی شوند پولی نباید دریافت شود.

وی همچنین از معافیت پرداخت شهریه خانواده فرهنگیان در مدارسی مانند نمونه دولتی و تیزهوشان و نیز معافیت از رعایت شعاع مکانی محل زندگی تا مدرسه خبر داد و افزود: فرزندان کادر درمان نیز با ۲۰ درصد تخفیف در مدارس غیردولتی و نیز ۵۰ درصد تخفیف در آموزشگاه ها پذیرش خواهند شد/ایرنا