به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی طلوع، جلسه توسعه اشتغال روستایی با حضور مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نماینده استانداری، دستگاههای اجرایی و بانکهای عامل استان در محل اتاق جلسات این اداره کل برگزار شد.

داود یاوری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در این جلسه ضمن تبریک هفته وحدت و ابراز تشکر از غرور و وحدت ملی در اتحاد ایجاد شده در کمک به حادثه دیدگان زلزله استان کرمانشاه گفت: با توجه به ظرفیت و پتانسیل روستاها و همچنین کم هزینه بودن ایجاد مشاغل در مناطق روستایی نسبت به مناطق شهری و همچنین توجه به قانون حمایت از توسعه اشتغال در مناطق روستایی و عشایری و پیشگیری از مهاجرت روستائیان، ضرورت دارد تا مشاغل پایدار در مناطق روستایی و عشایری توسعه یابد.

داود یاوری افزود: با عنایت به سفر دکتر ربیعی مقام عالی وزارت تعاون، کار و رفا ه اجتماعی به مناطق زلزله زده اخیر کرمانشاه و در راستای ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری از محل صندوق توسعه ملی به منظور کمک به توسعه اشتغال استان سهمیه استان با یک درصد افزایش به رقم ۱۹/۵ درصد رسید.

وی ادامه داد: بر همین اساس این سهمیه برای استان کرمانشاه رقمی معادل ۶۲۲ میلیارد تومان خواهد بود که عددی قابل توجه برای توسعه و رشد اشتغال پایدار با اولویت مناطق روستایی را در بر خواهد داشت.

یاوری گفت: در آئین نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار سهم ۴۵ درصدی برای بخش کشاورزی در نظر گرفته شده و این نشان از اولویت مناطق روستایی و عشایری به ویژه در مناطق محروم برای ایجاد و توسعه مشاغل می باشد که این ظرفیت خوبی برای توسعه و ایجاد تعاونی ها را نیز فراهم آورده است.

یاوری با اشاره به اینکه دستورالعمل اجرایی این تسهیلات به زودی در اختیار دستگاههای اجرایی و بانکهای عامل قرار خواهد گرفت تصریح کرد: این تسهیلات برای ایجاد مشاغل پایدار در حوزه های کشاورزی، منابع طبیعی، معادن کوچک گردشگری، صنایع دستی، فعالیتهای مربوط به فرش دستباف تعریف شده که در هر یک از این حوزه ها می توان بصورت انفرادی و یا تشکیل تعاونی مشاغل پایداری با توجه به ظرفیتهای هر منطقه ایجاد نمود که با این رویه شاهد رونق مناطق روستایی خواهیم بود.