وی با بیان اینکه این نوع از تمرین بستگی به آمادگی جسمانی فرد می‌تواند ۱۰ تا ۱۵ بار در یک جلسه تکرار شود، افزود: انجام این نوع از تمرینات اینتروال از آنجایی که لاکتیکی محسوب می‌شود، متابولیسم (سوخت و ساز) بدن را تا ۷۲ ساعت بالا نگه می دارد،  اما اگر دویدن تنها به شکل آرام و یکنواخت انجام شود، این مدت ۲۴ ساعت خواهد بود و بدن پس از ۲۴ ساعت سریع ریکاوری می‌شود.

وی اضافه کرد: بعد از گذشت یک هفته و زمانی که فرد به آمادگی جسمانی مطلوبی رسید، می تواند سه تا پنج دقیقه را به مدت زمان تمرین خود اضافه کند و حتی در طول هفته پنج جلسه تمرین دویدن داشته باشد.

فریادی در ادامه درباره پوشش مناسب در هنگام دویدن هم اظهار کرد: اینکه در چه شرایط آب و هوایی قرار داریم، باعث می‌شود که نوع پوشش برای دویدن هم متفاوت باشد. برای مثال در فصل تابستان که هوا گرم است بهتر است از لباس‌های نخی رنگ روشن و در فصل زمستان که هوا سرد است از لباس های رنگ تیره استفاده شود، اما در مجموع از پوشیدن لباس‌های مصنوعی و کتان باید دوری کرد.

مربی بدنسازی تیم ملی سپک تاکرا اضافه کرد: اگر در فصل تابستان در فضای باز تمرینات دویدن را انجام می‌دهیم باید از عینک آفتابی استفاده کنیم و بطری آب و کلاه لبه دار هم به همراه داشته باشیم. برای دویدن در فصل سرد هم از لباس‌های گرم، کلاه و دستکش استفاده شود.

وی در ادامه با تاکید براینکه ورزشکاران حین دویدن باید حتما آب بنوشند، اعلام کرد: افرادی که به تازگی دویدن را در برنامه تمرینات ورزشی خود قرار داده اند، می‌توانند هر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه یک بار ابتدا با شستشوی دهان، مقدار بسیار کمی آب بنوشند، اما برای ورزشکاران حرفه ای که نمی ‌خواهند تمریناتشان را قطع کنند، ابتدا باید سرعت خود را کم کنند و بعد مقدار کمی آب بنوشند.

وی در ادامه به تشریح مهمترین فواید دویدن برای بدن پرداخت و گفت: متعادل شدن وزن بدن، ساخت ماهیچه و بالا رفتن تراکم استخوان ها، سلامتی قلب و عروق، کاهش کلسترول خون، بالا رفتن اعتماد به نفس، کاهش استرس، از بین رفتن اختلال خواب و تقویت سیستم ایمنی بدن از جمله فواید مهم داشتن تمرینات منظم دویدن است.

این کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی گفت: دویدن برای برخی از افراد از جمله افرادی که سیگار می‌کشند، دارای بیماری قلبی، کلسترول بالا و فشار خون بالا توصیه نمی‌شود.

مربی بدنسازی تیم ملی هندبال نوجوانان اضافه کرد: درصورتی که ورزشکاران حین دویدن آب ننوشند، دچار کمبود آب شده و در نهایت افت انرژی و عملکرد آنها را به دنبال دارد.

 وی اعلام کرد: این افراد ابتدا باید زیر نظر پزشک متخصص، برنامه پیاده روی منظم را داشته باشند، بعد از آنکه به حد آمادگی مطلوبی رسیدند و از نظر سلامتی وضعیت بهتری پیدا کردند، می‌توانند آرام آرام دویدن نرم را در دستور کار خود قرار دهند./ایسنا