سارا شاه‌آبادی در خصوص تازه‌ترین اطلاعات از واکسیناسیون کرونا در استان، اظهار داشت: از سه‌شنبه هفته گذشته واکسیناسیون عمومی را همزمان با سراسر کشور در استان آغاز کردیم.

وی اولویت اول واکسیناسیون عمومی را سالمندان بالای ۸۰ سال عنوان کرد و افزود: حدود ۳۵ هزار سالمند در استان داریم که ۱۲ هزار نفر از این تعداد در مرکز استان زندگی می‌کنند که بیش از ۹ هزار نفر از این تعداد تا به امروز واکسینه شده‌اند.

معاون فنی مرکز بهداشت استان کرمانشاه واکسیناسیون را یکی از عوامل بسیار مهم در کنترل و پیشگیری از کرونا دانست و گفت: کاهش میزان بستری و همچنین کاهش مرگ و میر هدف از تزریق واکسن است که خوشبختانه همه انواع واکسن‌هایی که وارد کشور شده‌اند این قابلیت را دارند.

وی در خصوص تبلیغات منفی در خصوص تزریق واکسن، تصریح کرد: همه واکسن‌های که توسط سازمان بهداشت جهانی تاییدیه گرفتند هیچ مشکل خاصی برای افراد ایجاد نمی‌کنند، البته این امکان وجود دارد که عارضه خاصی داشته باشد اما این عوارض نادر دلیلی برای ترک واکسیناسیون نیست.

شاه‌آبادی ادامه داد: یک‌سری عوارض عادی و طبیعی است که نشان‌دهنده فعال شدن سیستم ایمنی است که نسبت به ویروس کشته شده یا آنتی‌ژن سطحی ویروس واکنش نشان می‌دهد.

وی به استقبال خوب سالمندان در مرکز استان نسبت به واکسیناسیون اشاره کرد و گفت: تا آخر هفته واکسیناسیون سالمندان بالای ۸۰ سال ادامه دارد و بعد از آن وارد گروه سنی ۷۵ تا ۷۰ سال خواهیم شد.

این مسئول تصریح کرد: با توجه به اینکه حفظ زنجیره سرمای واکسیناسیون خیلی اهمیت دارد و واکسن‌ها باید در دمای ۲ تا ۸ درجه نگهداری شوند، سالمندان براساس تماس‌های مراقبان سلامت با مراجعه به پایگاه سلامت واکسیناسیون را انجام دهند.

وی به فعالیت ۱۵ مرکز منتخب تزریق واکسن در مرکز استان، گفت: یکی از اهداف پیشگیری از ازدحام و شلوغی در مراکز منتخب واکسیناسیون است، مراقبان سلامت در سامانه سیب براساس پرونده الکترونیک خانوار اسامی تمامی سالمندان بالای ۸۰ سال را دارند که با تماس زمان و مکان تزریق را اعلام می‌کنند.

وی با بیان اینکه در استان بیش ۹۵ درصد جمعیت در سامانه سیب پرونده الکترونیک سلامت خانوار دارند، گفت: سالمندان حتما در فرصت باقیمانده براساس برنامه زمانبندی شده برای تزریق واکسن مراجعه کنند چون واکسن از مرگ، بستری شدن و اپیدمی جلوگیری می‌کند./فارس