استاندار کرمانشاه از شروع عملیات اجرایی چندین پروژه در حوزه نفت و گاز استان از اوایل خرداد امسال با سرمایه گذاری ۵۵ هزار میلیارد تومانی خبر داد.

هوشنگ بازوند پیگیری روند اجرای طرح های وزارت نفت، از سرمایه گذاری سه میلیارد دلاری وزارت نفت در استان خبر داد و افزود: اوایل خراد امسال چندین پروژه بزرگ نفتی و گازی در استان کلنگ زنی شده و عملیات اجرایی آنها شروع می شود.

وی افزود: از جمله مهمترین این پروژه ها احداث پالایشگاه گازی سیروان با سرماهی گذاری قریب یک میلیارد دلار در شهرستان گیلانغرب است که با حضور وزیر نفت کلنگ زنی خواهد شد.

وی اظهار کرد: همچنین عملیات اجرایی پروژه های دیگری شامل احداث دو واحد پتروشیمی، احداث واحد اتیلن اکساید، احداث واحد متیل آمین، طرح احداث واحد لاستیک های مصنوعی، طرح احداث واحد پلی استال و طرح احداث واحد فرمالین نیز در سفر یک روزه وزیر نفت آغاز خواهد شد.

بازوند اظهار کرد: حجم سرمایه گذاری این پروژه ها ۵۵ هزار میلیارد تومان است که می تواند بخشی از عقب ماندگی های استان را جبران کند.

استاندار کرمانشاه به اثرگذاری اجرای این پروژه ها در کاهش نرخ بیکاری استان هم اشاره کرد و افزود: اجرای این پروژه ها حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم به دنبال دارد و قطعا این میزان اشتغال می تواند اثر محسوسی در کاهش آمار بیکاری استان داشته باشد.

وی یادآور شد: در چند سال اخیر سالانه حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان برای کاهش دو درصدی نرخ بیکاری استان کنار گذاشته ایم و امسال علاوه بر این ۲۰ هزار میلیارد تومان، ۵۵ هزار میلیارد تومان دیگر هم اضافه خواهد شد که می تواند درصد بیکاری استان را به میزان محسوسی کاهش دهد و عملا امسال را می توان سال طلایی کرمانشاه نامید.

بهزاد باباخانی سرپرست معاونت اقتصادی استانداری کرمانشاه هم در این جلسه با اشاره به برنامه ریزی صورت گرفته برای شروع عملیات اجرایی پروژه های نفت و گاز از اوایل خردادماه گفت: در این زمینه تمام مدیران مربوطه شبانه روز پای کار هستند تا بتوانیم استعلامات را تا آن زمان اخذ کنیم.

وی افزود: کارهای مربوط به تسهیل زمین برخی پروژه ها و مجوزات باقی مانده هم با تلاش شبانه روزی تا آن زمان انجام خواهد شد.

آغاز “طرح های اکتشافی” نفت و گاز در کرمانشاه بعد از نیم قرن

محمدصادق عظیمی فر دستیار وزیر نفت هم در این جلسه ضمن تشریح جزییات اجرای این پروژه ها، گفت: کرمانشاه پتانسیل های بسیاری در حوزه نفت و گاز دارد که تلاش داریم با اجرای  این پروژه ها بهره کافی را از آن ببریم.

وی به ذخایر غنی نفت و گاز استان اشاره کرد وافزود: از دهه ۵۰ تاکنون طرح های اکتشافی نفت و گاز در این استان انجام نشده و تلاش داریم طرح های اکتشافی را همزمان با شروع عملیات این پروژه ها در استان انجام دهیم و بتوانیم ذخایر غنی نفت و گاز را در نقاط مختلف استان شناسایی کنیم.

دستیار وزیر نفت افزود: طبق بررسی های اولیه صورت گرفته ذخایر گازی غنی در استان کرمانشاه وجود دارد که عملیات جدی اکتشافی بر روی آنها صورت نگرفته و امیدواریم طی یک برنامه اکتشافی سه تا چهار ساله به نتایج خوبی در این زمینه برسیم.

عظیمی فر با اشاره به لزوم تربیت نیروهای ماهر برای اجرای این پروژه ها گفت: در همین راستا در سفر وزیر نفت، تفاهم نامه ای نیز با فنی و حرفه ای خواهیم داشت تا بتوانیم با اعتبار حدود ۷۰ میلیارد تومانی نیروهای ماهر برای اجرا و فعالیت در این پروژه ها را تربیت کنیم.