یک کارشناس مسائل اقتصادی به فعالان عرصه رمزارزها هشدار داد که بی‌گدار وارد این بازار نشوند، زیرا در این صورت به سرنوشت سرمایه‌گذاران بورس دچار خواهند شد.

دکتر علی حیات‌نیا گفت: بعد از رویدادهایی که در بورس اتفاق افتاد و ریزش سنگین بورس که البته قابل پیش‌بینی هم بود، بسیاری از افرادی که عمدتا بر اساس رفتارهای هیجانی در این بازار فعالیت داشتند دچار سرخوردگی شدند و اکنون برخی از آنها به سمت رمزارزها رفته‌اند.

وی با اشاره به افزایش استقبال نسبت به بازار رمزارزها خصوصا طی چند وقت اخیر، افزود: کسانی که وارد این عرصه شده اند باید دقت کافی داشته باشند تا به سرنوشت سرمایه‌گذاران بورس دچار نشوند.

این کارشناس مسائل اقتصادی از ریسک بالای بازار رمزارزها مانند تمام بازارهای مالی دیگر یاد کرد و افزود: کسانی که سراغ رمزارزها می‌روند حتما باید دانش مالی کافی داشته باشند.

حیات‌نیا خاطرنشان کرد: به‌علاوه افراد باید ریسک این بازار را بپذیرند و بدانند که دامنه نوسانات آن حتی از بورس هم بیشتر است و به تبع آن ریسک بالاتری دارد.

وی تاکید کرد: در شرایطی که با ریزش شاخص بورس ارزش سرمایه برخی به نصف رسید، اگر رمزارزها سقوط داشته باشند، این کاهش سرمایه ممکن است به یک دهم هم برسد.

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه در هر صورت تمام دنیا به سمت بازار رمزارزها حرکت کرده و نزدیک شدن به این بازار برای ما نیز اجتناب‌ناپذیر است، یادآور شد: بر اساس نظر تحلیل‌گران آینده رمزارزها در بلندمدت مناسب است، اما باید ریسک آن را نیز پذیرفت.

حیات‌نیا به افرادی که قصد دارند سراغ بازار رمزارزها بروند توصیه کرد حتما از افراد با تجربه مشورت بگیرند.

وی ادامه داد: به علاوه افرادی که سرمایه کمی دارند بهتر است اگر قصد حفظ ارزش پول خود را دارند بازارهای با ریسک کمتر مانند طلا را انتخاب کنند و یا سراغ کارآفرینی و خلق ثروت از این طریق بروند./ایسنا