مدیرکل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای استان کرمانشاه گفت: مرز رسمی پرویزخان در قصرشیرین، بزرگترین شاهراه اقتصادی ایران و قلب تپنده صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق است که طرح جامع ساماندهی آن به دلیل مشکلات مالی به کندی پیش می رود.

فریبرز کرمی در خصوص کندی طرح جامع ساماندهی مرز رسمی پرویزخان در قصرشیرین، اظهار داشت: پرویزخان از اواخر سال ۷۶ به صورت رسمی راه‌اندازی شده که در ابتدای احداث وسعت این پایانه مرزی که به شکل بازارچه فعالیت داشت سه هکتار بود که اکنون وسعت آن به ۳۷۵ هکتار رسیده است.

وی افزود: مرز رسمی پرویزخان در مسیر راه ابریشم، نزدیک‌ترین راه ارتباطی از طریق عراق و سوریه به طول ۹۰۰ کیلومتر به کشورهای اروپایی است و اکنون نیز با توجه به وضعیت نامناسب زیرساخت‌ها در عراق، بهترین زمان سرمایه‌گذاری ایران در این کشور و اقلیم کردستان است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه، از پیشرفت کند طرح جامع گمرک پرویزخان به دلیل کمبود اعتبار خبر داد و گفت: طرح جامع گمرک پرویزخان با بودجه ۸۰ میلیارد تومانی آغاز و تاکنون ۴۰ میلیارد تومان برای آن هزینه شده که به علت کمبود اعتبار اکنون فعالیت زیادی انجام نمی‌شود.

وی تصریح کرد: طرح جامع گمرک پرویزخان از خرداد ۹۷ آغاز شده و تا به حال حدود ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و فاز نخست آن شامل محوطه ۱۴ هکتاری به‌زودی تحویل داده می‌شود.

کرمی بیان کرد: اجرای بتن غلتکی محوطه ۱۴ هکتاری، بتن غلتکی یکی از لاین‌های ورودی اصلی و بخشی که نزدیک به نقطه صفر مرزی است، انجام شده است.

وی گفت: متولی طرح جامع گمرک پرویزخان، گمرک جمهوری اسلامی ایران است و تاریخ بهره‌برداری از این طرح هنوز مشخص نیست.

کرمی در پایان، افزود: طرح جامع  پرویزخان که بزرگترین طرح گمرک ایران از نظر ریالی محسوب می‌شود شامل ساختمان گمرک، محوطه‌سازی، سردخانه، انبار، پارکینگ، محل استقرار تجار و محل ترانزیت سوخت و همچنین امکانات رفاهی و محل استقرار تجار و فعالان در مرز است که قرار بوده در دو مرحله اجرا شود اما اکنون به کندی پیش می‌رود./فارس