رییس پلیس فتا کرمانشاه با هشدار به شهروندان در خصوص رهن و اجاره منازل مسکونی از سایت‌های واسط؛ گفت: مردم از پرداخت بیعانه خودداری کنند.

سرهنگ علی کسانی اظهار داشت: با توجه به شروع فصل تابستان و پایان سال تحصیلی شاهد این هستیم که خانواده‌ها به سایت‌های واسط مراجعه و اقدام به مشاهده آگهی‌های اجاره و یا فروش مسکن می‌کنند، این امر باعث شده که افراد کلاه‌بردار وارد این مقوله شوند و منازلی که وجود خارجی نداشته و یا اینکه به خودشان تعلق ندارد را در معرض اجاره و یا فروش زیر قیمت قرار دهند.

وی افزود: همیشه در فصل تابستان شاهد مراجعه افراد زیادی برای اجاره یا خرید مسکن به مشاورین املاک هستیم که این کار با به وجود آمدن سایت‌های واسطه‌گر اینترنتی که صاحبان مسکن، املاک خود را در آن درج می‌کنند متحول شده است.

سرهنگ عباسی کسانی یاداور شد: متأسفانه برخی از مجرمین با سوء‌استفاده از بستر ایجادشده توسط سایت‌های واسطه‌گر و حجم انبوه آگهی‌های اجاره و یا فروش املاک در این سایت‌ها از غفلت کاربران سوء‌استفاده کرده و اقدام به درج آگهی جعلی که معمولاً دارای قیمت‌های وسوسه‌انگیز و زیر قیمت بازار است می‌کنند، کاربر نیز با مشاهده قیمت مناسب و امکانات بالایی که توسط فروشنده اعلام‌شده، وسوسه شده و اقدام به پرداخت بیعانه و یا حتی تمامی مبلغ درج‌شده می‌کنند.

این مقام انتظامی خاطرنشان کرد: پس از واریز وجه نیز فرد کلاه‌بردار نیز پس از دریافت وجه تلفن خود را از دسترس خارج کرده و پاسخگو نخواهد بود.

وی توصیه کرد: شهروندان گرامی توصیه می‌کنیم قبل از مراجعه حضوری و مشاهده ملک به فروشنده مبلغی را تحت عنوان بیعانه پرداخت نکنند.

سرهنگ کسانی در ادامه گفت: گاهی خریداران با دریافت مشخصات هویتی و یا بانکی فرد درج کننده آگهی تصور می‌کنند می‌توانند با خیال راحت پیش‌پرداخت را واریز نمایند اما این دلیل کافی برای اعتماد به افراد نیست و برای انعقاد هرگونه قرارداد باید به مشاورین املاک مراجعه کرد.

رئیس پلیس فتا استان کرمانشاه در پایان افزود: شهروندان در صورت مواجهه با موارد مجرمانه و مشکوک می توانند مراتب را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir و یا باشماره تماس ۰۸۳۲۱۸۲۳۱۷۸ به مرکز فوریتهای سایبری پلیس فتا گزارش کنند.