“هوشنگ بازوند” امروز شنبه در حاشیه جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا که به ریاست دکتر روحانی و به صورت ویدئو کنفرانس با حضور استانداران و روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور برگزار شد، اظهار داشت:  متاسفانه میانگین رعایت پروتکل ها و شیوه نامه های بهداشتی توسط مردم بسیار کاهش یافته و با ورود نوع جهش یافته این ویروس از شرق کشور در روزهای اخیر شاهد افزایش روند تعداد بسترهای و مبتلایان به بیماری کرونا هستیم و عملاً کرمانشاه در آستانه ورود به  پیک پنجم قرار دارد.

وی افزود: اگر همین روند ادامه داشته باشد در هفته های آینده با افزایش تعداد فوتی ها هم روبرو خواهیم شد، لذا باید با تمامی جدیت پروتکل ها و شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کنیم.

استاندار کرمانشاه گفت: با توجه به اینکه امروز آخرین جلسه ستاد ملی کرونا در دولت دوازدهم است، اما ما در استان کرمانشاه به لحاظ اینکه در شرایط کرونایی قرمز قرار داریم در روزهای شنبه همچون گذشته جلسه ستاد مقابله با کرونا را تشکیل خواهیم داد.

وی در ادامه تصریح کرد: همه در جریان هستیم که پیک پنجم کرونا در کشور از استان سیستان و بلوچستان شروع شد و در حال حاضر به منطقه غرب کشور رسیده و استان کرمانشاه نیز در شروع اول پیک پنجم قرار گرفته است.

مقام عالی استان گفت: متاسفانه شاهد هستیم که روند بستری ها در استان یک روند صعودی را طی می کند و تداوم با این وضعیت از همه مردم استان می خواهیم که با جدیت و مشارکت بیشتری پروتکل ها و شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کنند. همچنین از اصناف و کسبه هم تقاضا داریم با توجه به وضعیت قرمز کرونایی استان، تمام شرایط ستاد ملی کرونا را رعایت کنند، زیرا در این شرایط رستوران های مسقف و سرپوشیده به هیچ عنوان حق توزیع غذا را ندارند و در صورت مشاهده دستگاه های ذیربط و اصناف موظف به برخورد جدی با این مشاغل هستند.

استاندار کرمانشاه خاطرنشان کرد: رستوران های مسقف و سرپوشیده فقط مجاز به تحویل غذا به صورت بیرون بر هستند و اگر غیر از این باشد در واقع حق الناس صورت گرفته و همه باید تلاش کنند که این پیک را هم با همکاری همه مردم و دستگاه های اجرایی پشت سر بگذاریم.

وی با بیان اینکه ما از تعطیلی هیچ شغل و صنفی خوشحال نمی شویم، گفت: تاکید ما بر تعطیلی مشاغل فقط به منظور سلامتی و تندرستی مردم است و طبیعتاً نمی خواهیم که با تعطیلی صنفی، شغلی را از دست بدهیم اما در شرایط حاضر آنچه که برای مهم و الزامی است رعایت پروتکل های بهداشتی است و از مردم عزیز استان می خواهیم که همچون گذشته نسبت به رعایت این پروتکل ها و فاصله گذاری های اجتماعی توجه جدی داشته باشند.

بازوند بر نظارت جدی بر فعالیت تالارها هم تاکید کرد وافزود: برگزاری مراسم عروسی و عزا در استان باید متوقف شود و فرمانداران باید در این زمینه نظارت جدی تری داشته باشند.

مقام عالی استان ادامه داد: با بررسی شکل گیری روند پیک پنجم کرونا در  استان هایی که از مدت قبل دچار روند شیوع پیک پنجم شده اند، می بینیم که بعد از ۲۰ روز روند فوتی های آنها افزایش پیدا کرده لذا با توجه به اینکه ما در استان در آغاز روند این پیک قرار گرفته ایم برای جلوگیری از روند فوتی باید نهایت اهتمام و جدیت خود را با رعایت شیوه نامه های بهداشتی بکار بگیریم و نباید بگذاریم که ما هم در استان گرفتار این روند شویم.

استاندار کرمانشاه تصریح کرد: از مردم بزرگوار استان می خواهیم که به خاطر سلامت و تندرستی خودشان و همچنین با توجه به خستگی کار کادر درمان پس از گذشت یک و نیم سال از روند شیوع بیماری کرونا، هر چه بیشتر به رعایت پروتکل های بهداشتی توجه کنند تا این پیک هم با هزینه و خسارت کمتری پشت سر بگذاریم.

وی در پایان سخنان خود با بیان اینکه تحت هیچ شرایطی نباید آب و برق بیمارستان ها قطع شود، گفت: علاوه بر دانشگاه علوم پزشکی، تمام نیروهای شرکت آب و فاضلاب، برق منطقه ای و توزیع برق هم باید در محل کار حضور داشته باشند و شیفت بندی شامل حال آنها نمی شود و این دستگاه ها می توانند با ظرفیت ۱۰۰ درصدی از پرسنل و کارمندان خود به ارائه خدمت بپردازند و روند کار در بانک ها را به شورای بانک های استان واگذار می کنیم.