کرمانشاه- پایگاه خبری طلوع- حسن بالوی با اشاره به شروع روند تحلیل و تخریب ماهیچه های بدن از سن ۴۰ سالگی در زنان و ۵۰ سالگی در مردان، گفت: با انجام تمرینات منظم ورزشی، بویژه تمرینات مقاومتی و رعایت برخی نکات تغذیه ای می توان این روند را کند کرد

رییس انجمن فیزیوتراپی استان کرمانشاه   با بیان اینکه بدن انسان تا سن ۱۸ سالگی در حال رشد است، گفت: از سن ۱۸ تا ۳۰ سالگی بدن به یک ثبات نسبی دست پیدا می کند و از ۳۰ سالگی به بعد روند تحلیل بدن شروع می شود.

وی افزود: هرچه سن افراد بیشتر شود، میزان تحلیل بدن بر ترمیم و بازسازی پیشی گرفته و بسته به جنسیت افراد در سنین بالای ۴۰ یا ۵۰ سال عارضه “سارکوپنی” یا “کم ماهیچگی” در افراد شروع می شود.

بالوی تصریح کرد: عارضه “کم ماهیچگی” بطور معمول در زنان زودتر از مردان شروع می شود و تقریبا از سن ۴۰ سالگی به بعد زنان دچار تحلیل ماهیچه های خود می شوند و هرساله نیم تا یک درصد از حجم و قدرت عضلات آنها کم می شود.

وی افزود: در مردان نیز این روند تحلیل حجم و قدرت ماهیچه ها از سن ۵۰ سالگی به بعد شروع می شود، اما در مردان این سرعت به نسبت زنان بالاتر است، طوری که در زنان و مردان بالای ۶۰ سال، مردان بیشتر دچار تحلیل ماهیچه ها شده و عملا در سنین بالای ۷۰ سال مردان به نسبت زنان بسیار ضعیف تر و ناتوان تر می شوند.

بالوی با بیان اینکه “کم ماهیچگی” اجتناب ناپذیر است، گفت: تنها می توان با ورزش و تغذیه مناسب این روند را کند کرد.

رییس انجمن فیزیوتراپی کرمانشاه گنجاندن مواد خوراکی سرشار از پروتئین و آهن و کلسیم را در برنامه روزانه غذایی بسیار مهم دانست و افزود: از سن ۳۵ سالگی به بعد در صورتی که نیاز روزانه کلسیم بدن از راه تغذیه تامین نشود، کلسیم از استخوان‌ها برداشت می شود و توصیه می شود که کلسیم بصورت روزانه و از راه مصرف لبنیات و سبزیجات تازه دریافت شود.

بالوی گفت: در صورت عدم دریافت کلسیم مورد نیاز بدن از راه تغذیه، استخوان ها دچار پوکی می شوند و در سنین بالاتر این پوکی استخوان می تواند مشکلات جدی را ایجاد کند.

این فیزیوتراپیست اظهار کرد: پوکی استخوان و ارتباط آن با کم ماهیچگی از آن جهت مهم است که با توجه به کاهش قدرت عضلات در سنین بالا، احتمال برهم خوردن تعادل بیشتر است و اگر در این شرایط استخوان افراد هم دچار پوکی شده باشد با یک زمین خوردن ساده افراد می توانند دچار آسیب‌های جدی اسکلتی عضلانی شوند.

بالوی گفت: برای پیشگیری از کم ماهیچگی در افراد بالای ۵۰ سال بایستی مصرف پروتئین هم در تغذیه روزانه افزایش یابد و توصیه می شود مصرف گوشت قرمز در برنامه هفتگی تغذیه افراد گنجانده شود و افراد سراغ مواد خوراکی بروند که آهن و پروتئین آنها را تامین کند.

رییس انجمن فیزیوتراپی کرمانشاه ورزش را هم عامل موثر دیگری در کُندی روند “کم ماهیچگی” عنوان کرد و افزود: در این زمینه ورزش های مقاومتی بسیار موثر هستند.

وی افزود: ورزش های مقاومتی بهتر می توانند روند کم ماهچگی را کند کنند، چون در حین این تمرینات عضلات دچار انقباضات قویتر و طولانی تری می شوند. پیاده روی منظم هم در این زمینه بی تاثیر نیست و در جلوگیری از پوکی استخوان بسیار موثر است.

بالوی در خصوص کم تحرکی در افراد بالای ۵۰ سال هشدار داد و توصیه کرد، افراد انجام ورزش های مقاومتی حداقل سه تا چهار روز در هفته را در دستور کار خود قرار دهند.

وی افزود: اگر این ورزش ها به مدت  ۴۰ دقیقه تا یک ساعت و منظم انجام شوند، تاثیر زیادی بر عضلات گذاشته و روند “کم ماهیچگی” را کند می کنند./ایسنا