معاون فنی و راه های روستای اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمانشاه گفت: عملیات ساماندهی و روکش آسفالت جاده ورودی مرز رسمی پرویزخان و رینگ سوخت این مرز هم اکنون با ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا است.

سید «زاهدین چشمه خاور» افزود: همچنین پروژه عملیات لوله گذاری برای فضای سبز و دفع آب های سطحی و تصفیه آن به همراه خرید تاسیسات مربوطه در پایانه های مرزی خسروی و پرویزخان در شهرستان قصرشیرین از جمله پروژه های در دست اقدام است که ۲۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی اظهار داشت: همچنین تکمیل قطعات دوم، سوم و چهارم محوطه پایانه مرزی پرویزخان به همراه تکمیل دیوار محوطه این مرز رسمی ۹۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

معاون فنی و راه های روستای اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمانشاه در ادامه گفت: پروژه تعمیر و تعریض و احداث محوطه پایانه مرزی سومار با ۲۵درصد پیشرفت فیزیکی، احداث روکش آسفالت جاده پاوه — نوسود با ۳۵درصد پیشرفت فیزیکی و احداث تقاطع غیر همسطح ایوان به گیلانغرب نیز با ۸۰درصد پیشرفت فیزیکی از دیگر پروژه های در دست اقدام این اداره است.

چشمه خاور ادامه داد: از دیگر طرح های در دست اقدام احداث راهدارخانه سرپل ذهاب و دالاهو است که هر یک ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و احداث راهدارخانه اسلام آبادغرب نیز با ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی در دست ساخت است.

وی گفت: علاوه بر احداث ساختمان نگهبانی و محوطه سازی راهدارخانه سرپل ذهاب با ۲۰درصد پیشرفت فیزیکی، احداث فونداسیون و اسکلت پاسگاه پلیس راه پاوه­ – روانسر با ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی نیز در حال انجام است.

او اضافه کرد: تهیه، نصب و راه اندازی یک دستگاه مخزن هوایی در پایانه مرزی شیخ صله و یک دستگاه در پایانه مرزی شوشمی هریک با ۴۰درصد پیشرفت فیزیکی، تکمیل پروژه برق رسانی به راهدارخانه هجیج با ۲۰درصد پیشرفت فیزیکی و پروژه های خرید باکس ۲.۵متری جهت تعریض پایانه مرزی شوشمی و پایانه مرزی شیخ صله هریک با ۵۰درصد پیشرفت فیزیکی نیز از دیگر پروژه های در دست اقدام است.

وی اظهار داشت: در مجموع ۱۶ پروژه عمرانی توسط اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمانشاه در حال تکمیل است.

کرمانشاه ۲ مرز رسمی و ۵ بازارچه مرزی دارد

شهرستان مرزی قصرشیرین با بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت در غرب کرمانشاه، با عراق ۱۸۶ کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز، ۲ معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این ۲ مرز انجام می‌شود.

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری قصرشیرین دارای بزرگترین پایانه زمینی بین المللی خاورمیانه است. این مرز در شهرستان قصرشیرین به صورت رسمی در سال ۸۶ تاسیس و راه اندازی شد که هم مرز با اقلیم کردستان عراق و در همسایگی استان سلیمانیه قرار دارد.

هم اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین با مناطق کردنشین عراق به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه، موصل، خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می‌شود.

استان کرمانشاه در مجموع ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد و در امتداد این مرز ۲ مرز رسمی و پنج بازارچه مرسی فعال است و سالانه بیش از سه میلیارد دلار کالا از این مرزها به خارج از کشور صادر می‌شود/ایرنا