مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه میزان غربالگری شنوایی نوزدان در استان را بیش از ۹۸ درصد کرد.

فرحناز محمدی در جشن فارغ التحصیلی کودکان مرکز توانبخشی آموزشی خانواده و کودک کم شنوا و ناشنوا “نغمه” با اشاره به لزوم پیشگیری از مشکلات شنوایی در جامعه گفت: در همین راستا گام اول بحث مشاوره ژنتیک است.

وی افزود: تمام زوجین باید پیش از ازدواج مشاوره ژنتیک انجام داده و انجام این مشاوره در زوجینی که سابقه مشکلات شنوایی در خانواده آنها وجود دارد، بسیار ضروری است.

محمدی خاطرنشان کرد: هم اکنون چهار مرکز مشاوره ژنتیک در استان در حال فعالیت هستند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه یادآور شد: انجام این مشاوره پیش از اقدام زوجین به باروری نیز ضروری است و از زوجین تقاضا داریم که نتایج این مشاوره ها را درصورتی که مشکلی ارثی وجود دارد حتما در اختیار سایر اعضای خانواده و بستگان قرار دهند تا آنها نیز آگاه شده و پیشگیری های لازم را در این زمینه انجام دهند.

محمدی افزود: در گام بعدی جهت پیشگیری از بروز مشکلات شنوایی در جامعه، غربالگری شنوایی نوزادان را در دستورکار قرار داده ایم.

وی تصریح کرد: خوشبختانه سالهاست این غربالگری انجام می شود و شاهد استقبال خوب خانواده ها از آن هستیم.

محمدی تصریح کرد: پوشش این غربالگری در استان بیش از ۹۸ درصد و در بسیاری سالها ۱۰۰درصد بوده است، به این معنی که ۱۰۰ درصد نوزادان استان غربالگری شنوایی شده اند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه از غربالگری ۲۴ هزار نوزاد در سال گذشته خبر داد و افزود: از این تعداد ۹۴ نوزاد پس از انجام اقدامات تشخیصی به مراکز دیگر جهت اقدامات مداخله ای ارجاع شدند.

وی افزود: در شش ماهه ابتدای امسال نیز ۱۰ هزار و ۹۷۰ نوزاد غربالگری شده اند که از این تعداد ۳۸ نوزاد جهت اقدامات مداخله ای به مرکز “نغمه” که مرکز اصلی در استان در این زمینه محسوب می شود ارجاع شده اند.

محمدی گفت: در این مرکز فعالیت های آموزشی و اقدامات کمک توانبخشی به نوزادان ارائه شده و در صورت نیاز نوزادان جهت کاشت حلزون ارجاع می شوند.

وی افزود: این مرکز سال ۹۶ با ظرفیت ۵۰ نفر راه اندازی شده و تا سال ۹۸ نوزدانی که نیازمند کاشت حلزون بودند را به خارج از استان ارجاع می کرد.

محمدی افزود: خوشبختانه دو سالی است که مرکز کاشت حلزون در استان راه اندازی شده و هم اکنون این جراحی مهم در استان برای نوزدان نیازمند صورت می گیرد.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: مرکز نغمه اقدامات قبل از کاشت و بعد از کاشت را برای نوزادان انجام می دهد.

 کودکان فارغ التحصیل مرکز توانبخشی آموزشی خانواده و کودک کم شنوا و ناشنوا “نغمه” با توجه به اقدامات توانبخشی و فراگیری آموزش های لازم در مدارس عادی مشغول به تحصیل خواهند شد./ایسنا