استاندار کرمانشاه از «مرحوم آیت الله سید مرتضی نجومی» به عنوان عالم عامل و وارسته، مفسر برجسته قرآن و چهره ماندگار هنر ایران اسلامی یاد کرد و گفت: مرمت و بازسازی خانه­ آیت الله نجومی و پیگیری ثبت ملی این بنای تاریخی و معنوی باید سریعاً شروع شود.

«مهندس بازوند» در نشست پیگیری طرح حفاظت و صیانت از آثار ماندگار و بی بدیل آیت الله نجومی که با حضور اهالی فرهنگ و هنر برگزار شد؛ گفت: ایشان یکی از مفاخر خوشنویسی جهان، عارفی وارسته، فقیه اخلاق مدار، مردمی و هنرمندی چیره دست بودند و باید به عنوان افتخار ایران اسلامی و استان کرمانشاه به جهان اسلام بیش از گذشته معرفی شود.

وی ثبت ملی خانه آیت الله نجومی و احداث کتابخانه برای حفظ آثار خطی و رساله های ارزشمند این چهره ماندگار عرصه هنر را ضروری دانست و گفت: هر چند در ۱۲ سال گذشته این موضوع در قالب طرحی مطرح شده اما عملاً اقدامی برای مرمت، بازسازی و حفظ این بنای تاریخی و معنوی و صیانت و نگهداری از آثار جاودان ایشان انجام نشده و امروز باید میراث فرهنگی و گردشگری، امور کتابخانه ها و فرهنگ و ارشاد اسلامی با حمایت استانداری سریعاً این موضوع را به عنوان مطالبه مردم پیگیری و اجرایی نمایند.

مقام ارشد استان تأکید کرد: سرمایه های ارزشمند این عارف الهی و شخصیت بی نظیر باید در موزه ای نگهداری شود و به عنوان میراثی ماندگار به مردم و نسل آینده معرفی شود تا جوانان بیشتر با ویژگی های شخصیتی و توانایی های بی نظیر و بی بدیل آیت الله نجومی آشنا شوند.

بازوند؛ تشکیل پرونده ثبت ملی خانه مرحوم آیت الله نجومی را اقدامی مناسب ارزیابی کرد و گفت: انتظار داریم این موضوع با توجه به دغدغه مندی مردم، رسانه ها و اهالی فرهنگ و هنر با سرعت و جدیت بیشتری پیگیری شود و شرایط لازم نیز برای تأمین منزل جایگزین ورثه و بیت محترم ایشان فراهم شود که کار بازسازی و تعمیرات سریعاً انجام شود و در این خصوص استانداری کرمانشاه از دستگاه های اجرایی متولی حمایت مالی خواهد کرد.

وی اظهار داشت: از زمانی که در جریان موضوع انتقال کتابخانه و مشکلات حادث شده در اثر سوانح طبیعی برای منزل آیت الله نجومی قرار گرفتم؛ بلافاصله از مسئولین ذیربط خواستم که نسبت به تشکیل جلسه فوری و اقدام لازم برای حل موضوع اقدام کنند.

بازوند با بیان اینکه تلاش برای نگه­داشت و حفظ ­کتاب های ارزشمند این شخصیت والامقام؛ وظیفه مسئولین و مدیران ذیربط است، تصریح کرد: وقتی این امکانات و شرایط مناسب در استان وجود دارد که به کرمانشاه هویت تازه ای ببخشد، چرا مسئولین و نهادهای متولی نباید نهایت تلاش خود را بکار گیرند که این هویت و سرمایه ارزشمند در کرمانشاه باقی بماند؟ و این موضوع ۱۲ سال طول بکشد؟

مقام عالی استان تصریح کرد: ما زاگرس نشینان به بزرگان خود کمتر بهاء می دهیم و افراد بزرگ کرمانشاه کمتر از بزرگان دیگر استان ها نیستند؛ اما تاریخ می آید و آنها را مطرح می کند در حالیکه کرمانشاه در طول تاریخ دارای افراد بزرگ و صاحب نامی بوده است.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه اگر سرمایه های ارزشمند خود را به آیندگان معرفی نکنیم در واقع به آینده استان جفا کرده ایم، گفت: در یک مقطعی از تاریخ فردی بزرگی مانند حضرت آیت الله نجومی در کرمانشاه متولد می شود و زندگی می کند و این فرد منحصر به فرد ۲۰ هزار جلد کتاب “یک سرمایه بسیار بزرگ و غنی برای کرمانشاه” در کتابخانه خود نگهداری می کند و اگر به تحلیل مقام معظم رهبری در خصوص اینکه کرمانشاه “چهره زیبای ایران اسلامی ” است، دقت کنیم، می بینیم که یکی از شاخص های ویژه این چهره زیبای ایران اسلامی وجود ماندگار چهره ای ماندگار همچون حضرت آیت الله نجومی است.

بازوند عنوان کرد: همین شخصیت های ارزشمند و والا هستند که به کرمانشاه هویت می بخشند و منجر می شوند که کرمانشاه در تحلیل مقام معظم رهبری به عنوان چهره زیبای ایران اسلامی معرفی شود.

وی گفت: امروز این جلسه را گذاشتیم که کار تعمیرات و بازسازی منزل این شخصیت ماندگار جهان اسلام با هماهنگی و همکاری دستگاه های اجرایی ذیربط شروع شود و همچنین شرایط کار را را برای بازسازی آن مورد بررسی قرار دهیم که این موضوع فردا جلسه آینده شورای برنامه ریزی و توسعه استان به تصویب خواهد رسید و از دستگاه های نظارتی هم می خواهیم برای حل موضوع نهایت همکاری خود را بکار بگیرند.

استاندار کرمانشاه اظهار داشت: در این جلسه مصوب شد که اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان به عنوان دستگاه اجرایی متولی انتخاب شود تا پس از تعیین و مشخص شدن اعتبار، کار مرمت و بازسازی منزل هر چه سریعتر شروع شود.

وی تاکید کرد: وظیفه داریم از منزل حضرت آیت لله نجومی مراقبت کنیم و در جلسه فردا شورای برنامه ریزی و توسعه استان حتماً به این موضوع با جدیت خواهیم پرداخت و اعتبار لازم را برای این کار در نظر خواهیم گرفت.

نماینده عالی دولت در استان بیان داشت: ما مدیر شده ایم که مشکلات را حل کنیم لذا همه باید با ارائه راهکار و برنامه به حل موضوع بپردازیم و مانع از ایجاد شرایط طبیعی بر این منزل شویم.

بازوند تصریح کرد: نباید بگذاریم کتاب ها و آثار ارزشمندی که یادگارهای ماندگار حضرت آیت ا.. نجومی هستند، آسیبی ببینند و وظیفه داریم که به سرمایه های خود باقی مانده از گذشتگان اهمیت بیشتری بدهیم و همانطوری که گذشتگان در خصوص منزل و کتاب های ارزشمند حضرت آیت الله نجومی اقدامی نکردند که برای امروز ما مایه تاسف است؛ لذا اگر ما هم اقدامی انجام ندهیم آیندگان نیز برای ما اظهار تاسف خواهند کرد.

مرحوم آیت‌الله سید مرتضی نجومی از هنرمندان و مفسران قرآن و عضو پیوسته فرهنگستان هنر و چهره ماندگار هنر ایران بود. در آثار به ثبت رسیده از او می‌توان به مجموعه عکسی از آثار خطی او، چند رساله ارزشمند با عناوینی چون رساله بعد معنوی هنر خط، رساله التصویر و التمثیل، رساله الغناء، رساله النجاسه الخمر، تفسیر سوره مؤمن و رساله‌ای در تعظیم شعایر اسلامی اشاره کرد.

آیت‌الله سیدمرتضی نجومی، فرزند آیت‌الله آقاسید محمدجواد نجومی، ۲۳ جمادی‌الثانی ۱۳۴۶ هجری قمری برابر با ۵ آذر ۱۳۰۷ هجری شمسی در کرمانشاه متولد شد و ۲۵ آبان ماه ۱۳۸۸ درگذشت. وی مجتهد، مفسر قرآن و از مفاخر خوشنویسی جهان و چهره ماندگار هنر ایران بود. همچنین برترین‌های هنر خوشنویسی جهان اسلام بود و نزد خطاطان بزرگی همچون هاشم بغدادی به تمرین و ممارست پرداخت تا در انواع خطوط اسلامی و خطاطی چیره‌دست شد. او همچنین در تذهیب و تشعیر و تجلید و گل و بوته‌سازی آثار جاودانه‌ای پدید آورد.