در مراسم خون صلح در شهرستان روانسر قاتلی پس از پنج سال با گذشت اولیای دم بخشیده شد.

پرویز توسلی زاده  در این مراسم که با حضور مسئولین و بزرگان شهرستان روانسر برگزار شد، با تشکر از بزرگان و ریش سفیدان و مسئولین که به فصل خصومت و ایجاد سازش کمک کردند، گفت: صلح از اصول مسلم نظام حقوقی و فقهی اسلام است و در قرآن، احادیث و روایات بصورت روشن به این موضوع پرداخته شده و از اصول اولیه اسلام است.

وی با اشاره به اهمیت نظم اجتماعی و ایجاد امنیت در جامعه عنوان کرد: فلسفه قانون گذاری و وضع قوانین اعم از کیفری، مدنی، تجاری و… ایجاد نظم اجتماعی است، بنابراین اگر با اراده خود بتوانیم نظم اجتماعی را برقرار کنیم و کسی به حقوق دیگران تجاوز و تعدی نکند، نیاز به وضع قوانین نیست. به همین دلیل به ایجاد صلح و سازش تاکید شده تا نیازی به اعمال قانون نباشد.

توسلی زاده به بیانات مقام معظم رهبری و ریاست قوه قضائیه در خصوص صلح و سازش که باید به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود و حکمرانی باید به نفع مردم باشد اشاره کرد و یادآور شد: امروز شاهد یکی از بهترین حکمرانی ها هستیم که در آن خانواده ای از یک روستا با گذشت از حق خود آرامش را به این روستا بر می گرداند و با دوستی و مودت در کنار هم به ادامه حیات می پردازند. 

وی اضافه کرد: خانواده مقتولی که حق قصاص دارد اما در اوج قدرت می بخشد قابل احترام هستند و دستگاه قضایی از حق مسلم آنها دفاع می کند و از این خانواده بزرگ تشکر می کند که با گذشت خود آرامش را به این روستا هدیه کردند.

توسلی زاده با اشاره به نقش بزرگان و معتمدین در مدیریت اختلافات خصوصا در خصومت پیش رو تاکید کرد: اگر مدیریت بزرگان نبود جه بسا مشکلات بیشتر و بزرگتری حادث می شد. بزرگان این منطقه با مدیریت به موقع اختلاف از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کردند و در ادامه با همکاری دادگستری توانستند این قتل را به سازش و قصاص را به عفو تبدیل کنند و آرامش و دوستی را به این روستا برگردانند. 

توسلی زاده با تاکید بر امنیت استان و خصوصا مردم مرزنشین اورامانات خاطر نشان کرد: آرامش تک تک خانواده ها برای ما مهم است و برای ایجاد این آرامش از هیچ تلاشی دست نمی کشیم .

وی اضافه کرد: امروز این خانواده بزرگ که در اوج قدرت بخشیدند به همه یاد دادند که ببخشیم و زندگی را برای خود کم هزینه کنیم و آرامش و حیات را به خود و دیگران هدیه دهیم.

این مقام قضایی با تاکید بر ایجاد سازش در خصومت و ممانعت از تشکیل پرونده های قضایی عنوان کرد: معتقدیم در اسلام اصل اولیه صلح است، صلح به ایحاد دوستی و مودت می انجامد، بنابراین صلح را ترویج دهیم و اختلافات را ریشه کن کنیم./ایسنا