رئیس اتحادیه تریکو و پوشاک کرمانشاه خواستار تعیین تکلیف هرچه سریع‌تر واحدهای صنفی عرضه پوشاک تاناکورا -لباس خارجی دست دوم- شهر کرمانشاه شد. 

حسین بیات ، با بیان اینکه اکنون حدود یک سال است که دیگر اجازه تمدید جواز کسب واحدهای عرضه پوشاک تاناکورا داده نمی‌شود و بخش مجوز این راسته صنفی در سامانه مربوطه بسته شده، گفت: این کار با هدف ساماندهی و تعیین تکلیف این مغازه‌ها صورت گرفته، اما تا کنون هیچ اقدامی در این زمینه انجام نشده است.

وی ادامه داد: تاکید شده که این واحدها باید جواز خود را به عرضه لباس‌های نو تغییر دهند، اما استقبالی از سوی واحدهای عرضه تاناکورا برای نوفروشی وجود ندارد و آنها روال قبل خود را ادامه می‌دهند و اتحادیه هم نمی‌تواند در چنین شرایطی برای آنها مجوز فروش لباس نو صادر کند.

رئیس اتحادیه تریکو و پوشاک کرمانشاه یادآور شد: به علاوه بازار پوشاک نو هم کشش و ظرفیت اضافه شدن این تعداد واحد صنفی جدید را ندارد.

بیات با بیان اینکه برخورد لازم هم برای ساماندهی این واحدها صورت نمی‌گیرد، خاطرنشان کرد: اتحادیه قدرت اجرایی برای ساماندهی واحدهای عرضه پوشاک دست دوم را ندارد و باید سایر دستگاه‌ها مانند مرکز بهداشت که به سلامت این لباس‌ها ایراد دارد و یا سازمان صمت در این قضیه ورود کنند.

رئیس اتحادیه تریکو و پوشاک کرمانشاه از مکاتبات فراوانی که برای تعیین تکلیف این موضوع انجام شده یاد کرد و گفت: هم اکنون حدود ۴۰۰ واحد صنفی که در زمینه عرضه پوشاک تاناکورا در کرمانشاه فعالیت دارند که رسته کار آنها فقط هم به پوشاک محدود نمی‌شود، بلکه انواع کیف، کفش ، عینک و … را هم می‌فروشند.

به گفته بیات، عمده این واحدها در محدوده پارکینگ‌های میدان آزادی، پاساژ ولیعصر و خیابان‌های تعاون و مسکن هستند و هر روز هم به تعداد آنها اضافه می‌شود.

وی با بیان اینکه اکنون به دلیل عدم تمدید جواز این واحدهای صنفی عمده آنها بدون مجوز فعالیت می‌کنند، تاکید کرد: این امر مانع از امکان نظارت بر این واحدها می‌شود، به علاوه اتحادیه هم از حق عضویت سالانه این تعداد واحد صنفی محروم است.

رئیس اتحادیه تریکو و پوشاک کرمانشاه خواستار تعیین تکلیف هرچه زودتر این واحدها شد و گفت: حداقل تا زمانی که این واحدها ساماندهی می‌شوند، اجازه بدهند مجوز آنها را تمدید کنیم.

بیات اضافه کرد: البته این موضوع مربوط به کرمانشاه نیست و در سراسر کشور بنا به ایراداتی که به بهداشت این لباس‌ها وارد شده امکان تمدید جواز کسب برای واحدهای تاناکورا وجود ندارد./ایسنا