یک متخصص بیماری های عفونی به تشریح راهکارهای پیشگیری از ابتلا به “اُمیکرون” پرداخت.

دکتر بابک صیاد با اشاره به شیوع سویه اُمیکرون در بسیاری کشورهای جهان گفت: متاسفانه این سویه جدید به ایران هم رسیده و دیر یا زود در استان های مختلف منتشر می شود.

وی افزود: بنابراین نیاز است که از هم اکنون افراد با رعایت پروتکل های بهداشتی در زمینه پیشگیری از ابتلا به این سویه جدید اقدام کنند.

صیاد مهم ترین اقدام مقابله ای در برابر سویه “اُمیکرون” را تزریق دوز سوم واکسن کرونا دانست و افزود: افرادی که حداقل سه ماه از تزریق دوز دوم واکسن آنها گذشته، باید هرچه سریعتر برای تزریق دوز سوم اقدام کنند.

وی افزود: نوع واکسن مهم نیست، چرا که تمام انواع واکسن های کرونا پیشگیری خوبی در برابر ابتلا به نوع شدید بیماری و مرگ و میر ناشی از آن دارند.

صیاد گفت: در خصوص نوع واکسن در دوز سوم توصیه می شود افراد ترجیحا از همان نوع واکسن قبلی استفاده کنند، بطور مثال اگر کسی در دو دوز قبلی سینوفارم تزریق کرده توصیه می شود در دوز سوم هم مجددا “سینوفارم” تزریق کند.

این متخصص بیماری های عفونی نکته مهم بعدی در پیشگیری از ابتلا به سویه “اُمیکرون” را استفاده از ماسک دانست و افزود: این سویه جدید قدرت سرایت بالایی دارد و نیاز است افراد حتما از ماسک جهت پیشگیری از ابتلا به این ویروس استفاده کنند.

وی افزود: در کنار استفاده از ماسک توصیه می شود افراد بطور جد از حضور در اماکن شلوغ و دورهمی ها خودداری کرده و حتما رعایت فاصله اجتماعی را داشته باشند./ایسنا