در سراسر کشور بجز استان تهران هیچ استان دیگری مشابه چنین پروژه‌ای را ندارد. پروژه‌ای که عمده کارهای آن توسط عامل انسانی انجام می‌شود و علاوه بر اشتغالزایی قابل توجه، رویکرد اصلی آن صادراتی است.

واحد فرآوری و بسته‌بندی احشا دام که مدت‌هاست یک سرمایه‌گذار خارجی به دنبال راه‌اندازی آن در کرمانشاه است، اما چند متر زمین در یک گوشه از این استان چند میلیون هکتاری برای این واحد پیدا نمی‌شود، در شرایطی که حتی یک سوله هم کار سرمایه‌گذار را راه می‌اندازد!

شرکت پارس مهر آریان قرار بود با فرآوری و بسته بندی احشا و آلایش دامی، این محصولات را به خارج از کشور صادر کند تا هم در شرایط اقتصادی کنونی ارزآوری داشته باشد و هم بتواند به کمک بیکاری کرمانشاه بیاید، اما پیگیری‌های چند وقته برای تامین یک زمین برای این پروژه علی رغم برگزاری جلسات مستمر به نتیجه نرسیده و این سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیارد ریالی در حال از دست رفتن است.

در شرایطی که مدام مسئولین استان تاکید دارند که کرمانشاه به حتی یک دلار سرمایه‌گذاری خارجی هم نیاز دارد، اما سرمایه‌گذار این پروژه کم کم از کرمانشاه ناامید شده تا شاید بتواند این پروژه خود را در استان دیگری از کشور که سخت‌گیری‌های کمتری دارد، اجرا کند.

به گفته مدیر مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان کرمانشاه، متاسفانه همکاری لازم در استان کرمانشاه برای تامین زمین این پروژه سرمایه‌گذاری خارجی صورت نگرفت و آخرین رایزنی‌ها در حال انجام است تا بتوان این پروژه را در کرمانشاه حفظ کرد، در غیر اینصورت سرمایه‌گذار پروژه خود را به استان دیگری می‌برد.

فرید خلیلی ، با بیان اینکه پروژه فرآوری احشا دام با سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیارد ریال که یک میلیون یورو آن سرمایه‌گذاری خارجی است از مدت‌ها قبل در استان پیگیری شد، افزود: متاسفانه هنوز زمین مناسبی برای این طرح پیدا نشده و  دستگاه‌های مربوطه همکاری لازم را نداشتند.

وی ادامه داد: نیاز بود با همراهی شرکت شهرک‌های صنعتی، شهرداری و کشتارگاه بیستون زمین یا سوله‌ای در اختیار این سرمایه‌گذار قرار بگیرد که برخی موانع قانونی و سخت‌گیری‌ها مانع از این کار شد.

مدیرمرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان کرمانشاه از مزیت‌های این پروژه هم یاد کرد که مشابه آن نه تنها در غرب کشور بلکه در کل ایران بجز تهران وجود ندارد و خاطرنشان کرد: اگر واحد فرآوری احشا دام راه‌اندازی می‌شد عمدتا بعد صادراتی داشت و به علاوه دیگر احشا دام به صورت خام و با ارزش افزوده کم به فروش نمی‌رفت.

خلیلی با بیان اینکه عمده فعالیت در این مجموعه از طریق نیروی انسانی صورت می‌گرفت، ادامه داد: اگر واحد فرآوری احشا دام در کرمانشاه راه‌اندازی می‌شد، حداقل ۳۰ نفر در آن مشغول به کار می‌شدند.

وی تاکید کرد: همچنین سرمایه‌گذار قصد داشت در طرح توسعه احشا دام استان‌های دیگر را نیز برای فرآوری به کرمانشاه بیاورد و کار خود را توسعه دهد.

مدیر مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان کرمانشاه از آخرین رایزنی‌ها برای ماندگار کردن این سرمایه‌گذار در استان و تعیین تکلیف زمین مورد نیاز خبر داد و گفت: امیدواریم بتوانیم این پروژه را به نتیجه برسانیم./ایسنا