گمرک فعالیت صادرکنندگان و واردکنندگان را برای کمک به رونق تولید و توسعه صادرات تسهیل می‌کند.

 بختیار رحمانی‌پور امروز در جمع اصحاب رسانه، اظهار داشت: گمرک فعالیت صادرکنندگان و واردکنندگان را برای کمک به رونق تولید و توسعه صادرات تسهیل می‌کند.

وی گفت: این تسهیلات براساس ماده ۵۱ قانون امور گمرکی مربوط به مواد، لوازم و تجهیزات به کار رفته در تولید کالای صادراتی و در حوزه ورود مواد اولیه است.

ناظر گمرکات استان کرمانشاه ادامه داد: این ماده قانونی بیشتر در خصوص کالاهای وارداتی است گمرک این امکان و شرایط را  برای واحدهای تولیدی صادرات محور که مواد اولیه و یک سری ابزار و قطعات مربوط به خود را وارد کنند؛ فراهم کرده که به جای پرداخت نقدی حقوق و عوارض گمرکی از ضمانت‌نامه بانکی استفاده کنند و تا زمانی که کالا به تولید رسید و صادرات انجام شود، این ضمانت‌نامه هم اعتبار دارد.

وی هدف از اجرای این طرح را علاوه بر آسان شدن امر صادرات و واردات کاهش قیمت مواد اولیه برای تولیدکنندگان و ارزان‌تر شدن کالاهای تولیدی در کشور عنوان کرد و افزود: اکثر واحدهای تولیدی استان با کمبود منابع مالی در شرایط فعلی مواجه هستند این امر کمک می‌کند با سپردن ضمانت‌نامه بانکی بدون پرداخت عوارض کار خود را انجام دهند که قطعا در بحث قیمت تمام شده کالای تولیدی و صادراتی تاثیر خوبی خواهد داشت.

رحمانی‌پور در خصوص تغییرات ایجاد شده در هزینه تخلیه و بارگیری، تصریح کرد: گمرک جمهوری اسلامی و به تبع گمرکات استان این شرایط را فراهم کرده که مواد اولیه‌ای واحدهای تولیدی که از مرزهای زمینی و یا دریایی وارد کشور می‌شود تشریفات گمرکی در گمرک ورودی انجام نشود و با موافقت با انبارهای اختصاصی مربوط به واحدهای تولیدی منتقل و درآنجا کار تشریفات گمرکی انجام شود این کار سبب می‌شود از تخلیه و بارگیری‌های مجدد در مرز جلوگیری شود و قیمت تمام شده محصول در نهایت کاهش یابد./فارس