مدیرکل استاندارد استان کرمانشاه با اشاره به انجام ۱۶۴ مورد بازرسی از شهربازی و مراکز تفریحی کرمانشاه در سال گذشته، گفت: پنج مکان تفریحی کرمانشاه موفق به دریافت تاییدیه استاندارد شدند.

 مهدی حسین پور با اشاره به آغاز فصل تابستان و افزایش استفاده از مکان‌های تفریحی از جمله شهربازی، پارک‌ها و مراکز تفریحی، اظهار کرد: در همین راستا  اداره کل استاندارد با هدف شناسایی نواقص و وضعیت تجهیزات  موجود در شهربازی‌ها، زمین‌های بازی، مهدکودک‌ها و خانه‌های بازی، طرح ویژه بازرسی و استانداردسازی این تجهیزات را در دستور کار دارد.

وی با اشاره به وجود ۲۳ مکان تفریحی، شهربازی و… در کرمانشاه، افزود: طی چند سال اخیر فعالیت بخش عمده‌ای از این مراکز به دلیل شرایط بیماری کرونا تعطیل شد و تنها هشت مرکز فعال هم اکنون در سطح استان شناسایی شده اند.

به گفته مدیرکل استاندارد استان کرمانشاه، از این هشت مرکز پنج مرکز تفریحی آن در شهرستان کرمانشاه  موفق به استانداردسازی و تاییدیه ایمنی شده‌اند و سه مرکز دیگر جهت دریافت تاییدیه استاندارد اقدامی نکرده اند که اخطارهای لازم به آنها داده شده است.

حسین‌پور تاکید کرد: طی یک سال گذشته نیز  تعداد ۱۶۴ بازرسی فنی و ارزیابی از این مراکز انجام شده است.

وی با بیان اینکه  تمامی تجهیزات تفریحی منصوبه در شهربازی‌ها، زمین‌های بازی، مهدکودک‌ها و خانه‌های بازی کودک مشمول مقررات اجرای استاندارد اجباری است، خاطرنشان کرد: در این راستا اداره کل استاندارد به منظور حفظ سلامت و ایمنی کودکان و ایجاد اطمینان خاطر خانواده‌ها تهمیدات سختگیرانه‌ای را در پیش گرفته است.

دبیر شورای استاندارد استان کرمانشاه یادآور شد: در راستای کاهش مخاطرات استفاده از این تجهیزات از تمامی بهره‌برداران از جمله شهربازی‌ها، خانه‌های بازی سرپوشیده و … درخواست می‌شود درهنگام بهره برداری وسایل بازی به نکات و استانداردهای لازم توجه کنند.

وی همچنین به مدیران مهدکودک ها هم تاکید کرد که پیش از خرید تجهیزات بازی، از استاندارد بودن آنها اطمینان حاصل کرده و برای اخذ مجوز حین نصب جهت مشاوره فنی با کارشناسان اداره کل استاندارد به عنوان دستگاه ناظر، مراجعه کنند./ایسنا