با پایان فصل امتحانات و بهبود وضع کرونا و در نتیجه حضوری شدن مدارس، یافتن مدرسه ای برای تحصیل بهتر دانش آموز به دغدغه تکراری والدین تبدیل شده است، از سوی دیگر برخی والدین از بالابودن هزینه ثبت نام در مدارس غیردولتی گله مند هستند و با اینکه هنوز هزینه های جدید اعلام نشده معتقدند که برخی مدارس غیردولتی خواهان دریافت هزینه آنهم بیشتر از سال گذشته هستند.

برگزاری کلاس های فوق برنامه، توجه به تغذیه و دادن میان وعده، حق انتقاد و مطالبه گری، جمعیت کمتر دانش آموز در کلاس و در نتیجه محیطی آرام تر و … همه و همه موجب ارتقای بهتر تحصیل از نگاه والدین در این مدارس است و گاه میزان هزینه های پرداختی در مدارس غیردولتی استان تا سقف ۹میلیون تومان هم می رود که موجب فشار و مقروض شدن والدین می شود.

براساس خبر آموزش و پرورش استان کرمانشاه قرار است در سال تحصیلی جدید بیش از ۳۶۰ هزار دانش آموز در مدارس استان ثبت نام شوند، برای ثبت‌نام دانش‌آموزان سه پایه اول، هفتم و دهم نیاز به مراجعه حضوری والدین به مدارس عنوان شده وگفته شده که میان پایه‌ها نیازی به مراجعه به مدارس برای ثبت نام ندارند و ثبت نام آنها بدون حضور اولیای آنها به صورت خودکار انجام خواهد شد.

 

پرداخت هزینه های کمرشکن در قبال دریافت چه خدماتی است؟

یک مادر کرمانشاهی با بیان اینکه شکاف طبقاتی حتی در چگونگی آموزش دانش آموزان رخنه کرده است، به طلوع، گفت: مشخص است که آموزش برابری در مدارس دولتی و غیردولتی وجود ندارد و والدینی که برای چگونگی تحصیل فرزند خود نگران و حساس هستند به سمت مدارس غیردولتی متمایل می شوند که در این صورت غول شهریه بر سر راه آنان سد می شود.

مهنا معصومی که فرزندش سال تحصیلی گذشته را در یکی از مدارس دولتی سپری کرده، افزود: جمعیت بالای کلاس درس که مجالی به معلم برای رسیدگی موردی به دانش آموز را نمی دهد یکی از دلایل اصلی من برای ثبت نام فرزندم در مدارس غیردولتی است.

 

یکی دیگر از والدین کرمانشاهی حق انتقاد و مطالبه گری را یکی از دلایل اصلی برای ورود فرزندش به مدارس غیردولتی عنوان کرد و گفت: با وجود همه مزایایی که این مدارس دارند ولی به عقیده من و بسیاری از والدین، پرداخت پنج میلیون تومان هزینه ثبت نام در مدرسه موردنظرم منطقی نیست و باید پرسید این هزینه ها صرف چه اموری می شود؟

 

رحمانی با طرح این سوال که چه ارگانی برای دریافت هزینه ثبت نام مدارس غیردولتی نظارت دارد افزود: این هزینه ها برای یک خانواده معمولی کمرشکن است آنهم تنها به این دلیل که خواهان ارتقای کیفیت آموزش هستیم و شنیده ایم که ورودی های دانشگاه های مطرح بیشتر از مدارس غیردولتی است.

 

به گفته وی، با این حال برخی والدین تنها مزیت مدارس غیردولتی را برگزاری کلاس های فوق برنامه می دانند اگر همین‌طور هم باشد باز هم این میزان مبلغ شهریه به هنگام ثبت نام بالا و نامتعارف است.

 

تعرفه های قانونی در معرض دید قرار گیرد

یکی دیگر از آموزگاران کرمانشاهی که در مقطع متوسطه یکی از مدارس غیردولتی استان مشغول به خدمت است، گفت: براساس قانون باید تعرفه ثبت نام در درب ورودی مدارس نصب شود و هزینه های اضافی در صورت رضایت کامل والدین دریافت شود.

 

«سارا بهرامی» با تاکید براینکه تا زمانی که میزان شهریه قطعی نشده مدارس غیردولتی اجازه افزایش مبلغ شهریه را ندارند، گفت: نرخ شهریه در مدارس غیردولتی شاخصه‌های گوناگون دارد و براساس کیفیت عملکرد، موقعیت قرارگیری در شهر و یا میزان اجاره بهایی که دارند تعیین می شود و بر نحوه عملکرد آنان نظارت می شود.

 

استان کرمانشاه بیش از ۳۶۰هزار دانش آموز دارد

از همین رو رئیس ستاد ثبت‌نام اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار طلوع، از وجود بیش از ۳۶۰هزار دانش آموز در استان خبر داد و گفت: این تعداد در چهارهزار و ۱۰۰ مدرسه در قالب ۱۵هزار کلاس درس مشغول به تحصیل هستند.

«بهمن نریمانی» از تقسیم مدارس به سه دسته خبر داد و افزود: مدارس خاص شامل استعدادهای درخشان و تیزهوشان، نمونه دولتی و مدارس شاهد است که قوانین خاص خود را دارند و به عنوان مدارس شهریه بگیر هم محسوب می شوند.

نباید اسم شهریه در مدارس دولتی برده شود

نریمانی ادامه داد: دسته دیگر مدارس غیردولتی هستند که با توجه به همکارانی که تدریس می کنند و از سوی دیگر با توجه به استیجاری بودن ساختمان، مقررات خود را دارند و شهریه بگیر هستند و مدارس دولتی نوع دیگر مدارس هستند که نباید اسم شهریه در این مدارس برده شود.

وی ادامه داد: اگر مبلغی در این مدارس گرفته شود به عنوان مشارکت های داوطلبانه مردمی تلقی می شود، یعنی در هنگام ثبت نام در مدارس دولتی تنها هزینه کتاب درسی آنهم براساس قیمت درج شده بر پشت جلد و پول بیمه که براساس نرخ سال گذشته کم تر از ۱۰هزارتومان است از اولیا دریافت می شود که دریافت مبلغ اضافه موجب مسوولیت قانونی می شود.

نریمانی یادآور شد، در این زمینه بارها تاکید شده، هم نامه ارسال شده و هم در رسانه های متعدد بیان شده است، مدارس غیردولتی زیرنظر هیات های نظارت شهرستان، استان و وزارتخانه هستند و براساس امکانات موجود، این مدارس دسته بندی می شوند و براین اساس میزان شهریه مشخص می شود.

هیات امنایی جز مدارس شهریه بگیر نیست

این مسوول با بیان اینکه مدارس هیات امنایی جزو مدارس دولتی محسوب می شوند، گفت: این مدارسدر گروه مدارس شهریه بگیر قرار ندارند و دریافت هزینه تنها در صورت برگزاری کلاس های فوق برنامه است که براساس مصوبه هیات امنا و در صورت موافقیت اولیا است ولی در هنگام ثبت نام نیز هیچ مبلغی نباید دریافت شود.

استان ۱۵۳مدرسه غیردولتی دارد/تحصیل ۱۷هزار دانش آموز در مدارس غیردولتی

رئیس اداره مشارکت‌های مردمی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار طلوع، از وجود ۱۵۳ مدرسه غیردولتی در استان خبر داد و اضافه کرد: از این تعداد ۱۰مدرسه مربوط به بزرگسالان و هنرستان است و ۱۴۳ مدرسه غیردولتی است که نزدیک به سه مدرسه به دلیل کاهش شدید درآمد درایام کرونا، درآستانه انحلال دارند که امیدواریم با تغییر شرایط به حالت عادی بازگردند .

مهریارحاتمی افزود: ۱۷هزار نفر در این ۱۴۳ مدرسه غیردولتی مشغول به تحصیل هستند و نزدیک به ۲هزار نیروی آزاد و بیش از هزار نیروی بازنشسته مشغول به خدمت هستند.

وی با بیان اینکه هنوز شهریه جدید مدارس غیردولتی درپنل وزارتی اعلام نشده است، افزود: این تعرفه ها در سامانه کشوری تعریف می شود و گفته شده تا دوم تیرماه در سامانه اعلام می شود.

این مسوول از تشدید نظارت ها در زمینه دریافت شهریه مدارس در ماه های اخیر خبر داد و گفت: در این زمینه از توان همه همکاران در تمام حوزه‌های آموزش، ارزیابی عملکرد وحراست استفاده کرده ایم و هم طی بخشنامه اعلام ضوابط عملیاتی واجرایی مدارس غیردولتی در سال تحصیلی ۴۰۱_۴۰۲ همه مدارس را موظف کرده ایم تا شهریه را در قالب یک بنر در اندازه های ۸۰ در یک متر در درب ورودی مدارس نصب کنند تا اولیا شهریه قانونی را مشاهده کنند.

حاتمی در پاسخ به این سوال که در سال های گذشته میانگین دریافت هزینه توسط مدارس غیردولتی چه میزان است، گفت: در سال گذشته شهریه های دریافتی از دو نیم میلیون تا ۹میلیون تومان در سال بوده است علاوه براین در برخی از مدارس، کلاس های فوق برنامه آنهم با رضایت کامل والدین برای دانش آموزان برگزار می شود.

رئیس اداره مشارکت‌های مردمی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه با تاکید براینکه هیچ اجباری برای شرکت در کلاس های فوق برنامه وجود ندارد، افزود: امسال مدارس غیردولتی را موظف کرده ایم که قبل از اینکه هزینه فوق برنامه را مشخص کنند این موضوع را در شورای نظارت ناحیه و منطقه مطرح و سپس به والدین اعلام کنند.

حاتمی در خصوص اینکه تعرفه مدارس غیردولتی در قبال چه خدماتی ارایه می شود، اظهار کرد: دریافت مبالغی همچون هشت تا نه میلیون تومان در مدارس برند و درجه بالا دریافت می شود، در برخی از این مدارس ناهار و میان وعده غذایی آنهم با رضایت اولیا داده می شود، برخی دیگر دارای سطح آموزشی بالایی هستند و تعیین اجاره مدارس با توجه به موقعیت جغرافیایی در سطح شهر به دلیل سطح اجاره بها نیز تاثیرگذار است.

وی درخصوص دیگر شاخصه های دریافت هزینه در مدارس غیردولتی گفت: امسال ۴۷درصد حقوق تامین اجتماعی توسط اداره کار بالا رفته است و افرادی که به این مدارس می روند بیشتر نیروهای آزاد هستند و به تبع آن هزینه ها بالا می رود.

رئیس اداره مشارکت‌های مردمی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه خاطرنشان ساخت، استان کرمانشاه به لحاظ مبلغ ریالی شهریه، رتبه هجدهم را دارد یعنی شهریه دریافتی مدارس غیردولتی ما در مقایسه با بسیاری از کلانشهرها بسیار پایین تر است .

وی با بیان اینکه اجاره بهای مدارس در استان کرمانشاه بالا است از استیجاری بودن ۶۰درصد مدارس غیردولتی خبر داد و ادامه داد: برخی از مدارس ما سالانه مجبور به پرداخت ۲۰۰ میلیون تومان اجاره بها هستند، این مدارس باید در طی سالهای گذشته زمین و دیگر کمک های دولتی به آنان تعلق می گرفت.

حاتمی یادآور شد، درصدد هستیم تا حد امکان و توان در صورتی که منجر به تعطیلی مدارس نشود با مسولین صحبت شده تا کمترین افزایش هزینه را داشته باشیم و اگر بخواهیم متناسب با نرخ روز حرکت کنیم باید بالغ بر ۵۰درصد افزایش هزینه داشته باشیم ولی به دلیل رعایت مشکلات اقتصادی خانواده هانمی خواهیم همانند دیگر استان ها عمل کنیم و تلاش بر کاهش آن داریم

 

خانواده ها می توانند شکایات مرتبط با فرآیند ثبت نام دانش آموزان را با شماره تماس ۳۸۲۳۳۷۴۸ اعلام کرده و یا مراجعه به سایت شکایات آموزش و پرورش https://shekayat.medu.ir/پیگیری کنند و ظرف مدت سه روز تا یک هفته پاسخ لازم را دریافت کنند.

اختصاصی طلوع-گزارش از زهره کریم زاده