معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی از کرمانشاه گفت: با ورود توده ریزگردها به جو استان کرمانشاه، اکثر شهرهای استان، امروز (پنجم تیرماه) هوای غیراستاندارد داشته و در وضعیت هشدار، بحران یا اضطرار قرار دارند.

هواشناسی استان با هشدار سطح نارنجی اعلام کرده، موج ناپایدار سطوح میانی که با تقویت میدان‌های باد سطحی همراه است؛ از امروز تا ظهر دوشنبه جو منطقه را تحت تاثیر داشته بتدریج سبب وزش باد و نفوذ غبار به جو استان خواهد شد.

گرد و غبار باری دیگر از صبح امروز هوای استان به خصوص نواحی مرزی را آلوده کرده، در این رابطه ابراهیم شکیبا معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی در خصوص آخرین وضعیت حال حاضر جوی استان، گفت: شاخص ساعتی کیفیت هوا AQI تا ساعت ۷ صبح امروز یکشنبه ۵ تیرماه، برای ایستگاه‌های سرپل‌ذهاب و گیلانغرب وضعیت خطرناک (بحران)، ایستگاه قصرشیرین بسیار ناسالم (اضطرار) و ایستگاه پاوه و کنگاور ناسالم برای گروه‌های حساس (هشدار) را نشان می‌دهد.

وی توصیه کرد: افراد حساس شامل بیماران قلبی عروقی، تنفسی، مادران باردار، کودکان زیر پنج سال و سالمندان تا رفع شرایط آلودگی هوا در این شهرها از منزل خارج نشوند و سایر افراد نیز جز در موارد ضروری و تنها با استفاده از ماسک مناسب‌، از حضور در فضای آزاد خودداری کنند.

بنا بر اعلام اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه، کانون‌های این گرد و غبار در داخل استان نیست و مربوط به نواحی بیابانی عراق است.