محمدرضا سهیلی به عنوان مدیرکل جدید میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان معرفی و از زحمات جبار گوهری سرپرست پیشین این اداره کل قدردانی شد.

محمدرضا سهیلی مدیرکل جدید میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در این مراسم که پیش از ظهر روز(پنجم تیر) با حضور معاون وزیر میراث فرهنگی برگزار شد، ظرفیت های کرمانشاه را در حوزه گردشگری بسیار بالا دانست و اظهار کرد: با تلاش و همراهی مجموعه استان و با کمک گرفتن از این ظرفیت ها، می توانیم جایگاه کرمانشاه را در حوزه گردشگری به فراتر از شرایط کنونی‌اش برسانیم.

وی ادامه داد: این ظرفیت در کرمانشاه وجود دارد که روی انواع گردشگری همچون گردشگری سلامت، ورزشی، مذهبی، غذا، اکوتوریسم و… کار کنیم و جذب گردشگر داشته باشیم.

مدیرکل جدید میراث فرهنگی استان با تاکید براینکه خروج گردشگری کرمانشاه از وضعیت فعلی نیازمند کار جهادی است، گفت: از طرفی باید از پتانسیل دولت و سایر دستگاه ها نیز استفاده کنیم تا این امر محقق شود.

سهیلی اظهار کرد: امیدواریم مسئولین ارشد استان هم بخش گردشگری را متفاوت از سایر بخش ها ببینند تا بتوانیم از آن در مسیر توسعه استان استفاده کنیم.

 جبار گوهری سرپرست پیشین میراث فرهنگی استان کرمانشاه نیز با اشاره به اهمیت و جایگاه این حوزه، اظهار کرد: علیرغم اینکه توقعات از سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بالاست، اما متاسفانه نیروی انسانی، امکانات و تجهیزات در این حوزه ها بسیار کم است و اصلا جوابگو نیست.

وی با بیان اینکه این مشکل در کرمانشاه بیشتر دیده می شود، عنوان کرد: در استانی مانند کرمانشاه که در هر سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع  دستی و گردشگری در کشور سرآمد است، این مشکل بیشتر دیده می شود، لذا باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

سرپرست پیشین میراث فرهنگی استان ادامه داد: در حوزه میراث فرهنگی وجود ۴۲۰۰ اثر تاریخی، درحوزه گردشگری اقلیم مناسب، طبیعت چهارفصل، آداب و رسوم کهن و خرده فرهنگ های متفاوت و در حوزه صنایع دستی هم تعدد رشته های غنی را داریم که جایگاه کرمانشاه را در هر سه این حوزه در کشور بالا برده است.

وی یادآورشد: با وجود همه این ظرفیت ها، تعداد کمی نیروی انسانی در استان داریم که بصورت شبانه روزی تلاش می کنند و حقوق و مزایایی هم که می گیرند، چندان بالا نیست.

گوهری در خاتمه گفت: گردشگری و صنایع دستی می تواند نجات بخش استان باشد، اما این مستلزم این است که به این حوزه اعتبارات بیشتری داده شود.

جبار گوهری به مدت ۱۵ ماه سرپرستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه را برعهده داشت/ایسنا