معاون مرکز بهداشت استان کرمانشاه گفت: خوشبختانه اخیرا مورد جدید تایید شده وبا در استان نداشته‌ایم و تعداد مبتلایان همان هشت مورد قبلی باقی مانده است.

دکتر سارا شاه آبادی ، با اشاره به شناسایی هشت مورد ابتلا به بیماری وبا در استان، گفت: با وجود نمونه های بسیاری که از افراد مشکوک بطور روزانه گرفته می شود، خوشبختانه مورد تایید شده جدیدی نداشته ایم و تعداد مبتلایان همان هشت نفر قبلی باقی مانده است.

شاه آبادی گفت: در حال حاضر در زمینه این بیماری سیستم بهداشت و درمان به شدت هوشیار بوده و روزانه از موارد مشکوک تست گرفته می شود که خوشبختانه مورد جدیدی نداشته ایم.

معاون مرکز بهداشت استان کرمانشاه از پایش مرزهای استان در برابر این بیماری هم خبر داد و افزود: در حال حاضر پایگاه مراقبت مرزی در مرزهای استان فعال است و از تمام افراد مشکوک نمونه گرفته می شود.

شاه آبادی با بیان اینکه کنترل بیماری وبا نسبت به کرونا بسیار راحت است، گفت: خوشبختانه این بیماری مانند کرونا تنفسی نیست و تنها از طریق مدفوعی و دهانی منتقل می شود و همین کنترل آن را آسان کرده است.

وی افزود: اگر تمام افراد بعد از استفاده از سرویس بهداشتی و قبل از صرف هرگونه خوراکی و نوشیدنی دست های خود را با آب و صابون به دقت بشویند و از طرفی از آب و غذای سالم و مطمئن استفاده کنند، تا حد بسیار زیادی از ابتلا به این بیماری در امان خواهند بود.

شاه آبادی تصریح کرد: در همین راستا توصیه می شود افراد حتما از آب لوله کشی و آب معدنی که از سلامت آن مطمئن هستند، استفاده کنند.

معاون مرکز بهداشت استان کرمانشاه گفت: نکته مهم بعدی مراجعه به موقع افراد مشکوک به مراکز درمانی است، چرا که در موارد شدید این بیماری ظرف ۲۴ ساعت موجب از دست رفتن آب بدن شده و می تواند مرگ آنها را رقم بزند.

شاه آبادی گفت: درمان قطعی برای این بیماری وجود دارد و توصیه می شود افراد به محض مشاهده علائم اسهال و استفراغ حتما به مراکز درمانی مراجعه کرده و از کنار این علائم به سادگی نگذرند.

این مسئول گفت: درمان این بیماری استفاده از برخی آنتی بیوتیک ها و مایع درمانی است و فرد به راحتی درمان می شود، اما به شرط آنکه به موقع مراجعه داشته باشد.