رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه از واکسیناسیون بیش از ۲۰ هزار قلاده سگ صاحب‌دار و گله در استان علیه بیماری هاری در سال جاری خبر داد.

 مجید همتی، با بیان اینکه از ابتدای امسال نزدیک دو هزار قلاده سگ صاحب‌دار و گله در استان کرمانشاه علیه بیماری هاری واکسیناسیون شده‌اند، گفت: امسال بنا داریم واکسیناسیون را به بیش از ۲۰ هزار قلاده سگ برسانیم.

 همتی اضافه کرد: سال گذشته بیش از ۱۷ هزار قلاده سگ صاحب‌دار و گله در استان کرمانشاه علیه هاری واکسینه شدند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه با اشاره به رایگان بودن واکسیناسیون سگ‌های گله در استان، گفت: از تمامی دامداران روستایی و صاحبان سگ‌های گله درخواست داریم همکاری لازم با اکیپ‌های اعزامی جهت واکسیناسیون سگ‌ها در برابر بیماری هاری را داشته باشند.

 همتی توضیح داد: واکسیناسیون سگ‌های زینتی و خانگی بهادار بوده و توسط صاحبان آنها با مراجعه به کلینیک‌های دامپزشکی انجام می‌شود.

همتی در ادامه مهمترین نشانه‌های بیماری هاری در سگ‌ها را وجود علائم غیرعادی در رفتار دام مثل ترشح بزاق، گوشه گیری، تمایل نداشتن به غذا، ترس از آب و نور، حملات غیر قابل کنترل و در نهایت فلجی و مرگ عنوان کرد و افزود: هاری یک بیماری ویروسی است که تمام حیوانات خون گرم و انسانها را می‌تواند درگیر می‌کند و تاثیر اصلی آن بر روی دستگاه عصبی است که در صورت درگیری، ۱۰۰ درصد کشنده است/ایسنا