استاندار کرمانشاه با تاکید بر اینکه هیچ ناهماهنگی از سوی مدیران استانی پذیرفتنی نیست، افزود: کار در قرارگاه رفع بیکاری در کرمانشاه جدی و جهادی است

به گزارش پایگاه خبری طلوع کرمانشاه؛ استاندار کرمانشاه در نشست خبری عصر امروز یکشنبه با خبرنگاران با قدردانی از استقبال خوب مردم کرمانشاه از ریاست جمهوری و اعضای هیأت دولت ،اظهار کرد: این سفر برای استان کرمانشاه دستاوردهای بسیار خوبی به همراه داشت.

«بهمن امیری مقدم » تشکیل قرارگاه عملیاتی بیکاری را یک تحول بزرگ در بحث اشتغال به یکی از دستاوردهای این سفر عنوان کرد و گفت: نرخ بالای بیکاری در کرمانشاه به ۵ دهه گذشته برمی‌گردد. باید تلاش کنیم این نرخ بالا را پایین بیاوریم.

جنگ ، بازسازی پس از آن و جا ماندن استان کرمانشاه از دیگر برنامه‌های توسعه در مقایسه با دیگر استان های کشور همگی دست به دست هم داد تا رکود نرخ بیکاری بر پیشانی کرمانشاه بماند.

وی با تاکید بر اینکه در برابر مردم این استان مسئولیت سنگینی بر عهده همه مسئولان است، افزود: امروز مهم ترین دغدغه مردم کرمانشاه اشتغال است.

در بحث اشتغال و قرار رفع بیکاری در کرمانشاه هیچ ناهماهنگی از سوی مدیران استانی پذیرفتنی نیست. کار در قرارگاه جدی و جهادی است. نقشه راه ترسیم شده است و کمیته طراحی ، نظارت ، ارزیابی و پیگیری تشکیل شده است.

در حال حاضر حدود ۱۰۰ هزار بیکار در استان وجود دارد. سامانه اشتغال در استان ایجاده شده و همه افراد جویای کار باید در این سامانه ثبت‌نام کنند تا مسئولان براساس آن برنامه‌ریزی کنند. در کنار این سامانه آموزش برای کسب و کار جز ضرورت های ما در این حوزه است.در این راه فنی حرفه ای باید به طور جدی پای کار بیایند و آموزش های کاربردی کسب و کار را آموزش دهند.

 

سند اشتغال استان با کمک دستگاه ها از نو تهیه و تدوین شده است و به تفکیک به هر شهرستان ابلاغ شده است. کار در قرارگاه علمی و با برنامه است و رصد می شود.

امیری مقدم تاکید کرد: تمام برنامه‌های در حوزه اشتغال ، اقتصاد و پروژه‌های عمرانی به عنوان یک ضرورت رصد و پایش می شود.

وی در ادامه با اشاره به تصویب ۲۰۰ طرح عمده در سفر استانی رئیس جمهور به کرمانشاه ، تصریح کرد:عمده این پروژه‌ها از ۵۰ درصد به بالا پیشرفت داشتند. در این بین الویت بندی شد . بیش از ۳۳ هزار میلیارد تومان اعتبار برای این تعداد مصوبه در نظر گرفته شده است. ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل پروژه های عمرانی ، فرهنگی ، اجتماعی و توسعه زیرساخت ها اختصاص یافت.

۱۵هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان نیز از محل تسهیلات بانکی برای بنگاه های اقتصادی و توسعه اشتغال در استان در نظر گرفته شده است که رقم قابل توجهی است و بیشتر نیز خواهد شد.

 

وی اضافه کرد: از این میزان اعتبار بیش از ۱۰ هزار میلیارد در شهرستانهای استان توزیع می شود و بیش از ۷ هزار میلیارد نیز بصورت مشترک بین دو یا چند شهرستان با هدف توزیع عادلانه بودجه براساس میزان محرومیت و توسعه نیافتگی شهرستان ها توزیع می شود.

در حوزه پروژه‌های زیرساختی نیز ۱۱ هزار میلیارد تومان برای تکمیل ۶۴ پروژه ، ۱۴ پروژه در بخش بهداشت و درمان با اعتبار ۹۰۰میلیارد تومان ، ۲۱۰۰ میلیارد تومان نیز به بخش فرهنگی و آموزشی و… اختصاص داده شده است.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه بیشترین اعتبار به بخش کشاورزی و پروژه‌های زیرساختی در این حوزه اختصاص داده شده است ، افزود:

برای ۲۴ پروژه در بخش آب و خاک در استان ۳۰۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده شده است.

وی به بازسازی مناطق زلزله زده استان نیز اشاره کرد و گفت: برای اتمام بازسازی در مناطق سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی ۱۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که این پروژه‌ها نیز به مصوبات سفر برای گرفتن اعتبار اضافه خواهد شد.

این مقام مسئول در استان درباره منطقه آزاد قصرشیرین نیز این‌گونه توضیح داد و گفت: تلاش استان کرمانشاه این است که منطقه آزاد مشترک بین ایران و عراق ایجاد کنیم.

موفق به کسب توافقات دولت در این باره شده ایم. بی تردید طرف عراقی نیز با ایجاد منطقه آزاد مشترک توافق خواهد کرد و این اتفاق بزرگی در حوزه ایجاد منطقه آزاد در کشور و استان خواهد بود.

استاندار کرمانشاه از کرمانشاه به عنوان شاه راه اقتصادی ، علمی، فرهنگی و تاریخی در غرب کشور یاد کرد و گفت: کرمانشاه را باید با تمام ظرفیت های موجود در حوزه های مختلف به جایگاه واقعی خود برسانیم. و مرکزیت غرب کشور را بار دیگر احیا کنیم.

وی تاکید کرد: برای استان در تمامی حوزه‌های فرهنگی ، اجتماعی ، ورزشی، اقتصادی ، اشتغال و عمران و آبادانی برنامه های ویژه‌ای داریم که نتیجه آن را طی دو سه سال آینده مردم خواهند دید و طعم شیرین مصوبات سفر رئیس جمهور را خواهند چشید.