دکتر فرحناز محمدی « مدیر کل بهزیستی استان کرمانشاه » با گرمیداشت یاد و خاطره شهید “فیاض بخش” موسس سازمان بهزیستی کشور، در چهل و دو سال پیش سازمان بهزیستی را تأسیس کرد، و تبریک هفته بهزیستی و پیشاپیش تبریک روز خانواده، اظهار کرد: از ۱۷۶ هزار نفر از جمعیت دو میلیونی استان کرمانشاه حدود ۱۰٪ در قالب زنان سرپرست خانوار و بدسرپرست، کودکان کار، معلولان جسمی حرکتی، روانی، ذهنی، ناشنوایان و نابینایان، سالمندان و… زیرپوشش خدمات اداره کل بهزیستی استان می باشند.

محمدی افزود: حدود ۴۵ هزار خانوار در استان از این نهاد مستمری، خدمات توابخشی واجتماعی دریافت می کنند، و دو سوم پرونده‌های سازمان بهزیستی استان مربوط به مسائل و آسیب های اجتماعی مانند زنان سرپرست خانوار، کودکان کار و دیگر آسیب دیدگان جامعه می باشد و بیش از ۱۰ هزار خانوار زنان سرپرست خانوارتشکیل میدهند.

به گفته این مسئول: ۲۰٪ ‌افراد معلول ذهنی زیرپوشش این نهاد دارای اختلات شدید روانی، ۳۰٪ متوسط، ۲۰٪ خفیف و ۱۰٪ دارای اختلات خیلی شدیدمی باشند.

وی افزود: افراد دارای ضایع نخاعی ۶۹۵ نفر زیر پوشش بهزیستی کرمانشاه در قالب های مختلف می باشند، که به دوهزار و ۴۷۰ نفر حق پرستاری پرداخت می شود و حدود شش هزار نفر دیگر نیز برای دریافت حق پرستاری پشت نوبت می باشند.

محمدی در ادامه گفت: در این استان ۲۰ مرکز توابخشی شبانه، ۳۴ مرکز توابخشی روزانه، ۶۰ مرکز پیشگیری و یک مرکز ماده ۱۶«محل نگهداری معتادان متجاهر» به مددجویان خدمت رسانی دارند.

محمدی مهمترین عامل کاهش آسیب های اجتماعی را پرداختن به برنامه های پیشگیرانه در تمام حوزه ها عنوان کرد و افزود: ۱۰۰٪ غربالگری شنوایی نوزادان و ۸۰٪ تست بینای سنجی نوزادان سه تا ۶ سال انجام می شود، که باعث شده در سال گذشته از معلولیت بیش از ۷۰۰ نفر جلوگیری شود دلیل اقدام به موقع افراد دارای مشکل، شناسایی، مداخلات درمانی تخصصی صورت گرفته شده و به همین جهت باید تمرکز زیادی بر روی پیشگیری داشته باشیم.

محمدی در بحث پیشگیری از اعتیادکفت: بدون توانمندسازی شغلی معتادان ترک کرده، پیشگیری بی فایده است و تا زمانی که به فکر توانمندسازی آنان باشیم و این چرخه ترک اعتیاد تکمیل نیست و تجربه نشان داده آنها دوباره به دام اعتیاد به دلیل بیکاری گرفتار می شوند.

در ادامه،صفدر مظفری راد « معاون مشارکت‌های مردمی، اشتغال و مسکن بهزیستی کرمانشاه» عمده مشکلات مددجویان بهزیستی را مسکن عنوان کردو افزود: امسال حدود ۸۰۰۰ نفر از مددجویان بهزیستی متقاضی دریافت مسکن ملی شدن که امیدواریم در جانمایی پروژه‌ها سهمیه خاصی نیز برای این مددجویان در نظر گرفته شود.

وی به تحویل ۲۳۵ واحد مسکن مددجویی در سال گذشته اشاره کردو، افزود: بر اساس هدفگذاری انجام گرفته تا پایان بهمن‌ماه ۳۱۱ واحد مسکونی به مددجویان‌ واگذار می شود.

مظفری راد، در خصوص جذب مشارکت های مردمی نیز گفت: سال ۱۴۰۰ این نهاد توانست هفت میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان کمک نقدی و غیر نقدی و علاوه بر آن خدمات از افراد خیر و ارگان ها جذب کنند که ۹۱۲ میلیون تومان آن کمک نقدی، چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان کمک غیر نقدی و کالا، یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان خدمات شهری مانند برق، گاز، عوارض شهرداری پزشکی و درمانی را شامل می شود.

هچنین، مسعود پایدار« معاون پیشگیری بهزیستی استان کرمانشاه » عدم مهارت زناشویی را به عنوان علت اصلی طلاق در استان عنوان کرد و افزود: ۵۰٪ طلاق های استان به راحتی با پیشگیری می توان از متلاشی شدن خانواده ها جلوگیری کرد.

پایدارافزود: پیشگیری حوزه معلولیت ها،طلاق، اعتیاد، و … را شامل می شود، در بحث پیشگیری از معلولیت، سالانه غربالگری بینایی و شنوایی کودکان استان با غربالگری شنوایی نوزادان در بدو تولد و غربالگری بینایی کودکان سه تا شش سال توانسته ایم بالغ بر ۷۰۰ کودک نیازمند مداخلات درمانی و شناسایی شده و از معلولیت شنوایی و بینایی آنها در دوران بزرگسالی پیشگیری شده است.

وی تاکید کرد: کلیه زوجین پیش از ازدواج باید دوره های شش ساعته مشاوره را بگذرانند و زوجینی هم که در خواست طلاق دارند باید حتماً به این مراکز مراجعه کنند.

به گفته پایدار: سال ۱۴۰۰ با مشاوره های صورت گرفته در این مراکز از فروپاشی ۱۴۰۰خانواده پیشگیری شده و با این اقدامات لازم از ارجاع چهار هزار پرونده به مراجع قضایی جلوگیری شده است.

این مسوول خط تماس تلفنی ۱۲۳_ ۰۹۶۲۸ خط ملی اعتیاد_و شماره تماس ۱۴۸۰ را برای پاسخگویی به عموم مردم اعلام کرد./رحمانی