به گفته رئیس دیوان محاسبات استان کرمانشاه، دیوان محاسبات کشور برای اولین بار موفق شد شش ماه زودتر از موعد قانونی در پایان تیرماه سال جاری، گزارش تفریغ بودجه کشور را تهیه و آماده ارائه به مجلس شورای اسلامی نماید.

به گزارش پایگاه خبری طلوع کرمانشاه؛ نیکشمار ابراز امیدواری کرد که گزارش تفریغ بودجه سال ۱۴۰۰ بتواند نقش مهمی در آگاهی بخشی مردم ، کمک به اصلاح نظام بودجه ریزی کشور و نقش نظارتی مجلس شورای اسلامی داشته و نیاز طیف گسترده ای از استفاده کنندگان اطلاعات مالی دولت را برآورده نماید و همچنین ایفاگر وظایف مباشرتی مدیریت ، پاسخگوئی و حسابدهی دولت در قبال منابعی از بودجه که در اختیار آنها قرار گرفته است را برآورده سازد.

وی تحقق این امر را مدیون حرکت کارآمد، جهادی و انقلابی ریاست دیوان محاسبات کشور جناب آقای دکتر بذرپاش، در جهت صیانت از بیت المال که مورد تأکید و انتظار رهبر معظم انقلاب نیز می باشد؛ دانست و از کارکنان ساعی دیوان محاسبات و کلیه دستگاههای اجرایی که با تعامل و همکاری خود موجبات تحقق این امر را فراهم نمودند نیز تشکر و قدردانی نمود.

به گفته نیکشمار، این رویداد در تاریخ بیش از صد ساله دیوان محاسبات کشور سابقه نداشته است.

 

وی ادامه داد: امیدواریم ارائه گزارش پیش از موعد تفریغ بودجه به عنوان یکی از گامهای مثبت قوه مقننه و دیوان محاسبات به سوی اصلاح بودجه کل کشور رهنمون سازد.

وی با بیان اینکه گزارش تفریغ بودجه در واقع گزارشی است از مقایسه عملکرد دولت و دستگاه‌های اجرایی با قانون بودجه است، افزود: گزارش تفریغ بودجه آسیب شناسی، توصیف وضع موجود، ارزیابی روندها و تصمیمات اجرا شده و در بخشی از گزارش‌ها پیامد و آثار این تصمیمات و منابع مصرف شده را ارائه میدهد که مورد تاکید و انتظار رهبر معظم انقلاب از دیوان محاسبات است.