سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه گفت: ۲ هزار و ۸۰۰ متر از منطقه کوه «بمو» در بخش ازگله ثلاث باباجانی به عنوان منطقه شکار و تیراندازی ممنوع اعلام شد.

احد جلیلیان مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه، اظهار کرد: در حال حاضر استان کرمانشاه بیش از ۲۴۰ هزار هکتار از مناطق استان تحت عنوان مناطق تحت مدیریت است که ۱۰ منطقه (پنج منطقه حفاظت شده، سه منطقه پناهگاه حیات وحش و ۲ اثر طبیعی ملی)، دارد.

وی تصریح کرد: براساس سرانه جهانی، تمام دولت‌ها موظف هستند ۱۰ درصد از عرصه‌های طبیعی را به عنوان مناطق تحت مدیریت قرار دهند که در تلاش هستیم عرصه‌های طبیعی تحت مدیریت استان کرمانشاه را به ۱۰ درصد برسانیم.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه ادامه داد: در تیرماه سال جاری پس از بازدید کارشناسان دفتر حیات وحش از منطقه کوه «بمو» در بخش ازگله ثلاث باباجانی توجه به غنای زیستی پایش‌ها و اقدامات حفاظتی، ۲ هزار و ۸۰۰ متر از این منطقه به عنوان منطقه شکار و تیراندازی ممنوع اعلام شد.

وی اضافه کرد: منطقه کوه بمو با بافت صخره‌ای زیستگاه بکر و منحصر به فرد گونه‌های کل و بز ایرانی است که به دلیل وضعیت اقلیمی اکوتون بودن وجود دامنه‌ها و دشت‌ها کانون تنوع زیستی و زیستگاه گونه‌های شاخصی چون کل، بز، پلنگ، آهو، خرس قهوه‌ای و پرندگان شکاری و همچنین از حیث وجود گونه‌های گیاهی ارزشمند در آینده می‌تواند به عنوان یک منطقه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست کشور و پناهگاه حیات وحش ثبت شود.

وی مناطق شکار ممنوع را به عنوان پشتوانه‌ای برای حفاظت از ذخایر طبیعی کشور دانست و گفت: مناطق شکار و تیراندازی ممنوع مناطقی مستعد هستند که در صورت ایجاد شرایط لازم قادر هستند به عنوان یک اکوسیستم فعال مطرح شده و پشتوانه‌ای باشند برای حفاظت از ذخایر طبیعی کشور و در ردیف مناطق تحت حفاظت قرار گیرند.

گفتنی است، ارتفاعات بمو ثلاث باباجانی جزئی از زاگرس است که به صورت نواری از شمال به جنوب و شمال غرب منطقه ازگله در طول خط مرز ایران و عراق امتداد دارد و ارتفاع بلندترین قله آن یک‌هزار و ۸۴۲ متر است/فارس