مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه با اشاره به وقوع اولین آتش‌سوزی قابل توجه کرمانشاه در چند روز گذشته، از آمادگی همه امکانات و تجهیزات برای مقابله با حریق‌های احتمالی در روزهای گرم پیش رو خبر داد.

غلامرضا شهبازی، با بیان اینکه از ابتدای سال آتش‌سوزی جدی در جنگل‌ها و مراتع استان نداشته ایم، گفت: اولین حریق امسال در جنگل‌های بلوط منطقه “سرخه دیزه” دالاهو رخ داد که وسعت آن نزدیک ۳۰ هکتار بود و با تلاش و همراهی همه بخش‌های مختلف در کوتاهترین زمان مهار شد.

وی ادامه داد:همانطور که پیش‌بینی شده بود در تابستان امسال به دلیل گرمای هوا و کاهش بارندگی‌ها، احتمال وقوع آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع استان زیاد است و از همین رو همه دستگاه‌های مربوطه از جمله منابع طبیعی، محیط زیست، هلال احمر و… در آمادگی کامل هستند.

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه از استقرار دیده‌بانان در مناطق بحرانی که در گذشته سابقه آتش سوزی داشتند نیز خبر داد و عنوان کرد: دیده بانان عمدتا از تشکل های مردمی و بومی منطقه هستند که در صورت وقوع حریق متولیان امر را در کوتاه‌ترین زمان برای جلوگیری از گسترش آتش در جریان خواهند گذاشت.

شهبازی همچنین از آمادگی همه امکانات مورد نیاز اطفا حریق در سطح استان هم یاد کرد و افزود: اگرچه وضعیت امکانات نسبت به گذشته بسیار بهتر شده، اما هنوز از نظر برخی تجهیزات مانند دمنده‌ها دچار کمبود هستیم.

شهبازی تاکید کرد: از سوی دیگر بخشی از آتش‌سوزی‌ها عمدتا در جنگل‌ها و مناطق صعب‌العبوری رخ می‌دهد که دسترسی به آن مناطق نیازمند تجهیزات و امکانات ویژه است.

موضوع دیگری که شهبازی به آن اشاره کرد نقش عامل انسانی در بروز آتش‌سوزی‌ها بود و با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد موارد حریق عامل انسانی دارد، خاطرنشان کرد: از مردم تقاضا داریم در فصل گرما مراقبت بیشتری از عرصه‌های طبیعی داشته باشند و از روشن کردن آتش، رها کردن شیشه و بطری پلاستیکی و … در طبیعت خودداری کنند/ایسنا