معاون فرهنگی اجتماعی فرماندهی انتظامی استان با اشاره به آغاز ماه محرم و برگزاری مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان، با بیان اینکه پلیس برای تامین امنیت در کنار عزاداران حسینی خواهد بود، گفت: شایسته است هیات های مذهبی نیز پروتکل های بهداشتی را با توجه به افزایش دوباره آمار مبتلایان رعایت کنند.

به گزارش پایگاه خبری پلیس، سرهنگ “محمدرضا یاری” با تسلیت فرا رسیدن ماه محرم و ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع)، اظهار داشت: برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم طی ۲ سال گذشته به لحاظ شیوع و گسترش ویروس کرونا متفاوت از سال‌های قبل برگزار شد.

وی افزود: عزاداران و عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) سال قبل با رعایت دستوالعمل‌های بهداشتی توانستند بنا بر مقدورات مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان را به شکل محدودتری برگزار کنند و انتظاری هم که امسال از هیات های عزاداری می رود برگزاری مراسم با رعایت شیوه های کامل بهداشتی مانند استفاده از ماسک با توجه به افزایش دوباره آمار مبتلایان و فوتی هاست.

سرهنگ یاری خاطرنشان کرد: در این میان همکاران ما در بخش های مختلف انتظامی و راهور نیز کنار مردم و عزاداران حسینی (ع) بوده تا هم امنیت آن ها و هم نظم و انضباط برگزاری مراسم عزاداری را حفظ کنند.

معاون فرهنگی اجتماعی فرماندهی انتظامی استان در ادامه و با بیان اینکه در ماه محرم شاهد کاهش آسیب های اجتماعی در حوزه های مختلف و در عین حال افزایش رافت و گذشت در جامعه هستیم، گفت: این مسئله نشان می دهد اگر فرهنگ محرم و عاشورا را در طول سال برای خود پیاده کنیم تاثیرات مثبتی را شاهد خواهیم بود.

وی همچنین با قدردانی از هیات های مذهبی که در سال های اخیر همکاری بسیار خوبی با پلیس داشته اند، افزود: هدف همه ما اقامه عزای سرور و سالار شهیدان به شکلی شایسته و در خور شان و شخصیت آن امام معصوم (ع) است و به همین منظور برای هرچه بهتر برگزار کردن مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان و برخورداری از اجر کافی لازم است برخی نکات در شب های عزاداری رعایت شود.

سرهنگ یاری یادآور شد: به منظور حفظ قداست فرهنگ عاشورا و عزاداری ماه محرم، برخی ممنوعیت ها توسط پلیس اعمال می شود که یکی از آن ها حضور بانوان زنجیر زن در هیات های مذهبی و گل مالی کردن خودروهاست که ماموران انتظامی و راهور در صورت مشاهده چنین مواردی برخوردهای لازم و قانونی را صورت خواهند داد.

این مقام انتظامی همچنین نوشتن شعارهای سخیف روی خودروها، نصب تمثال و شمایل ائمه اطهار(ع) بر درب هیات و تداخل زن و مرد در مراسم عزاداری را از دیگر ممنوعیت های اعمال شده عنوان کرد و از هیات های عزادار نیز خواست تا رعایت حال همسایگان هنگام برپایی مراسم عزاداری را کرده و از پخش صدای مداحان در معابر عمومی در ساعات پایانی شب (عموما ساعت ۲۴ به بعد) خودداری کنند.

وی در پایان و با بیان اینکه در ایام عزاداری ماه محرم پلیس در کنار عزاداران حضور مستمر دارد و در این ایام از ظرفیت پلیس افتخاری نیز استفاده می شود، از هیات های عزادار و عموم مردم خواست تا با ماموران همانند سال های گذشته همکاری لازم را داشته باشند.