به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طلوع، علی اسدی معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و سلامت روان وزارت بهداشت افزود: ۴۰ هزار نفر از مردم زلزله زده استان کرمانشاه، توسط تیم سلامت روان غربالگری شدند و از این تعداد ۵۸۷۵ نفر دچار علائم استرس و عوارض روانی گزارش شده اند.
 
اسدی درخصوص جدیدترین وضعیت ارائه خدمات سلامت روان در مناطق زلزله زده کرمانشاه گفته است: به طورکلی از ابتدای حادثه، ۴۰ نفر روانشناس در قالب ۲۰ تیم در مناطق زلزله زده مستقر شده اند و افراد زلزله زده را غربالگری و شناسایی می‌کنند و برای آن‌ها طبق پروتکل کشوری خدمات سلامت روان را ارائه می‌دهند.
 
وی افزود: تاکنون ۶ کارگاه آموزشی برای ۲۳۶ نفر روانشناس و روانپزشک برگزار کرده ایم، تا افرادی که مایل هستند، بتوانند در فیلد خدمت کنند، و در این راستا نیز ۲ کارگاه در استان کرمانشاه و ۴ کارگاه نیز در شهر تهران برگزار شده است.
 
اسدی ادامه داد: از زمانی که مصدومان زلزله در بیمارستان‌ها بستری شدند، حدود ۸۰ روانشناس خدمات سلامت روان به آن‌ها ارائه دادند و ۴۰۰ مصدومی که به بیمارستان‌های تهران، همدان و البرز منتقل شدند، تحت این مشاوره‌ها قرار گرفتند.
 
معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و سلامت روان وزارت بهداشت گفت: حدود ۳۹۷۹۲ نفر از مردم زلزله زده کرمانشاه توسط تیم سلامت روان غربالگری شدند که از این تعداد، ۳۲۱۴۷ نفر در مناطق شهری و ۷۶۴۵ نفر در مناطق زلزله زده زندگی می‌کنند.
 
وی ادامه داد: از مجموع ۳۹۷۹۲ نفری که غربالگری شدند، تعداد ۵۸۷۵ نفر دچار علائم استرس و عوارض روانی پس از حادثه هستند که باید خدمات روانشناسی دریافت کنند که از این تعداد ۴۳۸۲ نفر در مناطق شهری و ۱۴۹۳ نفر در مناطق روستایی هستند.
 
وی تصریح کرد: برای ۵۸۷۵ نفری که دچار علائم استرس شدید هستند، باید خدمات روانشناسی ارائه می‌دادیم، که ۵۷۴۱ نفر این خدمات را دریافت کرده اند.
 
اسدی گفت: در مجموع نیز ۱۲۸ نفر شناسایی شدند که نیازمند خدمات فوری روانپزشکی بودند، البته این افراد قبل از حادثه نیز دچار علائم و اختلالات روانپزشکی بودند و بعداز حادثه، آسیب جدی تری دیدند که به روانپزشکان مستقر در منطقه ارجاع داده شدند و تحت درمان‌های دارویی روانپزشکی قرار گرفتند.
 
وی خاطرنشان کرد: از مجموع افرادی که تحت غربالگری قرار گرفتند، تعداد ۳۶۸۵ نفر هم نیازمند خدمات مددکاری هستند که شناسایی شده و به سازمان‌هایی نظیر بهزیستی و کمیته امداد و … معرفی می‌شوند.
 
اسدی تاکید کرد: افرادی که علائم شدید اختلالات روانپزشکی دارند، درحال حاضر تحت مراقبت‌های سلامت روان قرار دارند و وضعیت آن‌ها توسط کارشناسان سلامت روان به صورت تلفنی و حضوری پیگیری می‌شود، بنابراین تمام افرادی که علائم شدید دارند، بعداز اینکه در شرایط مناسب روانی قرار بگیرند، ترخیص شده و از طریق تیم سلامت روان مراقبت‌ها پیگیری می‌شود.