خسرو شهبازی در جلسه ستاد هماهنگی بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه که در استانداری برگزارشد، با بیان اینکه ۱۸۵ کیلومتر کانال انتقال آب در زلزله اخیر تخریب شده است، اظهارکرد: این موضوع سبب شده تا ۱۲ هزار هکتار از اراضی آبی ما به دیم تبدیل شود.

وی ادامه داد: همچنین ۱۳۵۰ هکتار باغ بدون آب مانده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان کرمانشاه تصریح کرد: مجموع اعتبار مورد نیاز برای بازسازی این کانال ها، ۴۳ میلیارد تومان است.

وی با تاکید بر اینکه باید یک ردیف اعتباری برای بازسازی کانال ها و استخرهای ذخیره آب مناطق زلزله زده اختصاص داد، عنوان کرد: بازسازی سریع این کانال ها یک ضرورت است.

شهبازی همچنین با اشاره به خسارت ۸۸۷۵ واحد دامپروری در مناطق زلزله زده، خواستار تعیین تکلیف وضعیت جایگاه های دام این مناطق شد.

وی همچنین از آب منطقه ای خواست امسال حق آبه سد آزادی و سد زاگرس را از کشاورزان مناطق زلزله زده دریافت نکند. 

مجتبی نیک کردار معاون عمرانی استاندار نیز در این نشست با انتقاد از عدم همکاری سازمان نظام مهندسی در مناطق زلزله زده، اظهارکرد: باوجود آنکه سازمان نظام مهندسی استان برای هزینه طراحی و نظارت واحدهای مناطق زلزله زده ۵۰ درصد تخفیف اعلام کرده، اما قیمت ۱۰ هزار تومان برای هرمتر رقمی بالا است.

نیک کردار در ادامه اظهار کرد: موسسه بین المللی زلزله شناسی با همکاری دانشگاه رازی کرمانشاه پس از بررسی خاک سرپل ذهاب، ۴ کلاس خاک را در این شهرستان معرفی کرده که در بحث ساخت و ساز مشخص می‌کند تا چند طبقه می توان روی هر کدام از ایننوع خاک ها بنا ایجاد کرد.

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه در خصوص واحدهایی که در سرپل ذهاب در حریم رودخانه الوند قرار گرفته اند، گفت: حریم شش متر را برای ساخت و ساز در اطراف رودخانه در نظر گرفته‌ایم.