جواد امام درباره احتمال فیلتر شدن دائمی تلگرام و محدود شدن فضای مجازی، اظهار کرد: فضای مجازی یکی از ابزارهای در اختیار جامعه برای کسب اطلاع از موضوعات مختلف و گامی است برای حرکت به سوی جامعه باز. یکی از مزیت‌های فضای مجازی این است که حکومت بیشتر با خواسته‌های جامعه آشنا می‌شود. باید این را بدانیم اگر فضای مجازی بسته شود، تهدیدات محدود نخواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه جلوی تکنولوژی را نمی‌شود گرفت ادامه داد:  محدود کردن فضای مجازی مشکلی را حل نمی‌کند، اگر مثلا تلگرام فیلتر شود امکان دیگری جایگزین آن خواهد شد. به جای آنکه دنبال محدود کردن فضای مجازی باشیم باید صدای مردم را بشنویم.

این فعال سیاسی در ادامه با اشاره به درخواست وزیر ارتباطات برای فیلتر شدن کانال‌هایی مثل آمدنیوز، تصریح کرد: این کانال توسط خود تلگرام فیلتر شد بنابراین چه دلیلی داشت که کل تلگرام مجدد فیلتر شود؟ محدود کردن فضای مجازی تاکنون هیچ دستاوردی نداشته است.

مدیرعامل بنیاد باران با اشاره به اینکه دولت به دنبال کارآفرینی از طریق فضای مجازی است، خاطرنشان کرد: محدود کردن فضای مجازی تاثیر منفی بر ایجاد اشتغال در این زمینه می‌گذارد و قطعا موجب نارضایتی در این بخش می‌شود زیرا امکانی در این زمینه درست شده است و بخشی از مردم از آن استفاده کردند اما اکنون این حق و امکان از آنها سلب شده است و همین عامل می‌تواند موجب ایجاد اعتراض دیگری شده و به اعتراض‌های قبلی افزوده شود.

امام همچنین اظهار کرد: رویکرد دولت نسبت به فضای مجازی تا قبل از فیلتر شدن تلگرام قابل قبول بود اما از چند ماه پیش زمزمه‌هایی مبنی بر محکوم کردن فضای مجازی مطرح شده بود و اعتراضات اخیر بهانه‌ای برای فیلتر شدن تلگرام شد.

وی در پایان با اشاره به اینکه نارضایتی‌هایی که این روزها بیان شده فقط نارضایتی از دولت نبود و دولت هم نمی‌تواند همه مشکلات را به تنهایی حل کند، گفت: همه ارکان و قوای نظام باید در کنار دولت خواسته‌های مردم را شنیده و به آن رسیدگی کنند. من معتقدم بخشی از مشکلات ما به خاطر محدودیت فضای مجازی و رسانه‌ها بوده است. اگر این امکان در رسانه‌ها و فضای مجازی فراهم بود که اعتراض‌ها پیش از این بیان می‌شد ، شاهد این حجم از اعتراضات نبودیم، در حال حاضر  هم معتقدم باید رسانه صددرصد آزاد داشته باشیم تا این رسانه ناظر جدی بر اعمال حاکمان بوده وصدای جامعه را به حاکمین برساند.

 

 

ایسنا