هوشنگ بازوند در کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان که با حضور رییس سازمان توسعه تجارت برگزار شد، اظهار کرد: انتظار داریم از منابع ملی اعتباراتی جهت ایجاد زیرساختهای مناسب در مرزهای استان اختصاص یابد که این امر منجر به توسعه صادرات خواهد شد و منفعت آن برای کل کشور خواهد بود.
 
بازوند به وضعیت نامناسب زیرساختهای مرز سومار اشاره کرد و گفت: این مرز راه دسترسی بسیار نامناسبی دارد که نیاز است با همت مسئولین کشوری مناسب سازی شود
 
وی همچنین با تاکید بر شناسایی بازارهای جدید برای توسعه صادرات، گفت: صادرکنندگان ما برای حضور در بازارهای جدید و بازاریابی نیازمند آموزش هستند.
 
استاندار کرمانشاه با بیان اینکه ایجاد اشتغال نیازمند رونق تولید و سرمایه گذاری است، از روند فعالیت کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید انتقاد کرد و گفت: هدف این کارگروه رفع موانع فرا روی واحدهای تولیدی است، اما از یکسو دستگاه های مرتبط با امر تولید از بیم دستگاه های نظارتی نمی توانند به رفع موانع کمک کنند و از سوی دیگر بانکها با این توجیه که تابع قوانین هیات مدیره هستند اقدامی نمی کنند و با این وضعیت عملا کمک چندانی به رفع موانع تولید نمی شود.
 
وی افزود: معتقدم در دولت باید فکری برای ستاد رفع موانع تولید بشود تا کارآمدتر گردد.
 
نعمت الله حقیقی رییس سازمان صنعت، معذن و تجارت استان نیز گفت: صادرات ۹ ماهه استان با رشد دو درصدی به یک میلیارد و ۴۳۰ میلیون دلار رسیده است.
 
وی تجارت خارجی را از محورهای اصلی توسعه استان عنوان کرد و گفت: در استان نگاه ویژه ای به این حوزه می شود و امسال با تاکید استاندار ۱۹ میلیارد تومان برای تکمیل زیرساختهای مرزهای استان در نظر گرفته شده است.
 
حقیقی افزود: اعتقاد داریم با توجه به شروع بازسازی در عراق و سوریه این امکان وجود دارد که صادرات استان را به پنج تا شش میلیارد دلار برسانیم.
 
کیوان کاشفی رییس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه نیز خواستار تخصیص یارانه جهت برگزاری نمایشگاه در عراق شد و گفت: سالهای قبل استان کرمانشاه نمایشگاه های موفقی در عراق و خصوصا اقلیم کردستان برگزار کرده که در آخرین نمایشگاه توانستیم ۱۸۰ میلیون دلار قرارداد رسمی منعقد کنیم و درخواست داریم از سوی سازمان توسعه تجارت یارانه ای به استان برای برگزاری نمایشگاه در عراق در سال آینده اختصاص یابد.
 
کاشفی با بیان اینکه اکنون ظرفیت برگزاری نمایشگاه در عراق وجود دارد، گفت: در صورت تخصیص یارانه قول می دهیم نمایشگاهی در خور نام ایران برگزار کنیم.
 
وی به لزوم گفت و گو با طرف عراقی برای رفع مشکلات نیز اشاره کرد و گفت: نیاز داریم نشست های تخصصی با مسئولین اقتصادی کشور عراق برگزار کنیم تا تکلیف برخی مسائل نظیر تعرفه، حمل یکسره کالا و … مشخص شود.
 
کاشفی همچنین خواستار رسمی شدن مرز سومار شد و گفت: طرف عراقی نیز تقریبا با این امر موافق است.
 
رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه ادامه داد: بخشی از جوایز صادراتی سالهای ۸۹ و ۹۰ صادرکنندگان ما هنوز پرداخت نشده که انتطار داریم تدبیری اندیشیده شود تا این جوایز به آنها پرداخت شود.